Görüş Bildir

Sağlık HABERLERİ

El bileğine nakil yapıldı

El bileğine nakil yapıldı

El bileği ağrısı ve el bileği hareketlerinde azalma şikayetiyle hastaneye başvuran Özgür Razman'a (21), Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Burak Sercan Erçin ve Hakan Aycan tarafından yapılan ameliyatla hastanın diz kemiğinden el bileğine kemik nakledildi.
Uzm. Dr. Erdoğu: Güneş kalbe iyi geliyor

Uzm. Dr. Erdoğu: Güneş kalbe iyi geliyor

KARDİYOLOJİ Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, bahar ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte insanların güneş ışınlarından mümkün olduğunca faydalanmasını tavsiye etti. Dr. Erdoğu, kalp hastalarının eve kapanmaması gerektiğini söyleyerek, "Güneş, kalp sağlığına iyi geliyor" dedi.
Metabolizmada bahar dopingi!

Metabolizmada bahar dopingi!

Bahar aylarının gelmesiyle metabolizmada da kelebekler uçuşmaya başlar. Bedende oluşan değişiklikler ruhsal ve fizyolojik olarak etki yapar. Hafif yorgunluklar, kırgınlık hissi, sabah uyanmakta zorluk çekme, gün içinde keyifsiz ve mutsuz durumlar en çok gözlenen durumlardır.
Vücutta ani titremeye yol açan 8 faktör

Vücutta ani titremeye yol açan 8 faktör

İstemsiz kasılma ve seğirmeler ile kasların kısa süreli kasılması; vücutta, ellerde, ayaklarda ve boyunda titremelere yol açıyor. Türkiye’de ve tüm dünyada sık olarak görülen ancak nedeni tam olarak bilinmeyen titremeler, yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen titreme, nedene yönelik yöntemlerle tedavi edilebiliyor.
Yağ yakan besinler

Yağ yakan besinler

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte pek çok insan, kışın rehavetinden kurtulup kilo verme telaşına girdi. Kimileri kendisine uygun olduğunu düşündüğü bir diyete başlıyor, kimileri de sağlıklı olduğunu düşündüğü yiyeceklerden tüketerek fazla yağlarından kurtulmaya çalışıyor. Ancak bazı besinler var ki hem vücuda sağlık katıyor hem de doğru miktarlarda tüketildiğinde yağ yakımına yardımcı oluyor.
Kafatasını çıkarıp tümörü temizlediler

Kafatasını çıkarıp tümörü temizlediler

Baş ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede beyninde tümör olduğu tespit edilen hastanın kafatası kemiği çıkarılarak beynindeki tümör temizlendi.
Popüler diyet hastalık riski

Popüler diyet hastalık riski

Diyetisyen Evin Yananer, internetteki popüler diyetlerin hastalık riski taşıyan kişilerde ciddi sağlık sorunları yaratabileceğini söyledi. Diyet hazırlarken kişinin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve psikolojik durumunu ele aldıklarını belirten Yananer, yanlış diyetin riskli olduğunu belirtti.
Antibiyotik kullanımı azaldı

Antibiyotik kullanımı azaldı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2011'de toplam 15 milyar lira olan ilaç harcamalarının yüzde 11'ini antibiyotikler oluştururken, bu rakam 2017'de yüzde 5'e düştü 2011'de tüketilen 1,6 milyar kutu ilacın yaklaşık yüzde 13'ü antibiyotiklerden oluşurken, 2017'de yaklaşık 2 milyar kutu ilacın sadece yüzde 8,5'i antibiyotik oldu
Plaza hastalığı: D vitamini eksikliği

Plaza hastalığı: D vitamini eksikliği

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Neşe Ersöz Gülçelik, Türkiye güneşli bir ülke olmasına rağmen birçok kişinin günü, plazalarda ya da kapalı ortamlarda geçirdiğini belirterek, "Bu nedenle gün boyunca güneş alımı yetersiz olur, vitamin D yeterince sentezlenemez ve depolanamaz. Sonuç olarak vitamin D eksikliği gelişme riski artar." dedi.
Sesin en büyük düşmanı sigara!

Sesin en büyük düşmanı sigara!

Ses sağlığını korumanın önemine işaret eden uzmanlar, 15 günden uzun süren ses kısıklığının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor. Sesin en büyük düşmanının sigara olduğunu belirten uzmanlara göre, kahve, çay, çikolata ve alkol ses tellerini kurutuyor. Ses tellerinin üzerini örten tabakanın nemlendirilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, günde 6-8 bardak su tüketilmesini ve yükses sesle konuşulmamasını tavsiye ediyor.
Görmede Zorluk bunalım yaratır

Görmede Zorluk bunalım yaratır

Odaklanma ve renkleri seçmede zorlanma gibi görme sorunları fiziksel zorlukların yanı sıra ruhsal ve duygusal zararlara da yol açabiliyor. Halk arasında depresyonun sadece duygusal problemler sebebiyle oluşan ve fiziksel etkileri olmayan bir rahatsızlık olduğu sanılıyor. Ancak uzak ya da yakını görememe, bulanık görme vb. gibi göz sağlığı problemleri kişilerde gerginlik, kaygı, korku gibi depresyonu tetikleyen duygulara yol açıyor.
Her 20 çocuktan 1’inde kasık fıtığı görülüyor

Her 20 çocuktan 1’inde kasık fıtığı görülüyor

Yetişkinlerde genellikle zorlanmaya bağlı olarak gelişen kasık fıtığı, çocuklarda farklı özellikler gösterebiliyor. En sık yaşanan belirtisi kasık bölgesinde görülüp kaybolan şişlikler olan kasık fıtığı, her 20 çocuktan 1’inde görülebiliyor.
AYM: Çocuklar artık annelerinin soyadlarını taşıyabilecek

AYM: Çocuklar artık annelerinin soyadlarını taşıyabilecek

Anayasa Mahkemesi boşandıktan sonra velayeti kendisine geçen çocuğuna kendi soyadını verme talebi reddedilen anneyi haklı buldu.
Ağzınızdaki Tehlike!

Ağzınızdaki Tehlike!

Ağız sağlığı ve vücut sağlığı arasındaki yakın ilişki uzun zamandır bilinmektedir. Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Altan Köran, ağız sağlığının günlük hayatı direkt etkileyen psiko-sosyal etkileri haricinde, vücut sağlığındaki önemini anlattı.
Sırt ve boyun ağrısı kamburluk habercisi

Sırt ve boyun ağrısı kamburluk habercisi

Omurgamızda sırt bölgesindeki eğriliğin normalden daha fazla dışarı çıkıntı yapmasına kamburluk (kifoz) denir. Her yaştan insanda çevremizde görebileceğimiz bir problemdir. Ancak kamburluk kontrol altına alınmazsa ileride bazı problemlere yol açabilir.

"İnsülin direnci kanseri tetikliyor"

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan, insülin direncinin kanda insülin hormonun yüksekliği ile seyreden çok sık acıkma, tatlı ihtiyacı, yemek sonrası uyuklama, kilo alımı ve yağlanma ile ilişkili bir durum olduğunu ve son yıllarda kanser ile ilişkilendiren araştırmaların dikkat çektiğini söyledi.

"Parkinsonun belirtileri ilaçla önemli ölçüde azaltılabilir"

Doç. Dr. Ömer Karadaş, parkinson hastalığındaki belirtilerden sorumlu olan dopamin hücrelerinin hasarını tamamen onaracak kesin bir tedavinin henüz bulunamadığını belirterek, "hastalık belirtileri ilaçlarla önemli ölçüde azaltılabilmektedir." dedi.

"Uyku bozukluğu ve kabızlık da Parkinson ile ilgili olabilir"

Dr. Hale Tüzün, Parkinson'un titreme, hareket yavaşlığı gibi belirtiler ile ortaya çıktığını ve dopamin üreten hücrelerin yüzde 60 ile yüzde 80'inin kayba uğraması ile meydana geldiğini açıkladı.
Cildini Koru!

Cildini Koru!

Kış aylarında soğuk ve rüzgarlı havalara ek olarak klimatize ortamların etkisiyle cildimizin nem dengesi bozuluyor; bunun sonucunda da kuruma, pullanma ve mat bir görünüm ortaya çıkabiliyor.
Sağlıkta israfa son!

Sağlıkta israfa son!

Sağlık Bakanlığının başlattığı çalışma kapsamında, gereksiz yere yaptırılan tahlil, MR, ultrason, film ve ilaç israfına son verilecek