Görüş Bildir

Sağlık HABERLERİ

Doya doya yiyerek zayıflayın

Doya doya yiyerek zayıflayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Baldede, aç kalarak kilo vermeye çalışanların sorunlarla karşılaşabileceğini belirterek, diyet yapacakların uzmanlara danışmasını önerdi.
Kronik hastalıklar psikoloji etkiliyor

Kronik hastalıklar psikoloji etkiliyor

PSİKİYATRİ Uzmanı Dr. Nergiz Tellioğlu Saka, kronik hastalıkların kişinin yaşamını geri dönüşümsüz değiştirdiğini belirterek, hastalarda güvensizlik, tetikte olma ve kaygı görülebildiğini söyledi.
Aşı ile korunun!

Aşı ile korunun!

Dünyada her yıl yaklaşık 530 bin kişide görülen ve hastaların yarısında ölümle sonuçlanan rahim ağzı kanserine karşı en etkili korumanın, hastalığa neden olan İnsan Papilloma Virüsü (HPV) aşısının yaptırılmasıyla mümkün olduğu belirtildi.
Sık görünen et benleri hormon bozukluğu sebebi

Sık görünen et benleri hormon bozukluğu sebebi

Dr. Emrah Çinik, sık görülen et benlerinin hormon bozukluğu sebebi olduğunu belirtti.
Merdiven altı sağlık olmaz

Merdiven altı sağlık olmaz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, insan sağlığını doğrudan etkileyen tıbbi uygulamaların, yetkisiz kuruluşlar ve kişiler tarafından yapıldığı yönünde sosyal medya ve internet sitelerinde yayımlanan reklamların mercek altına alındığını belirterek, "Reklam mevzuatını ihlal eden bu şahıslar ve iş yerleri, Sağlık Bakanlığına da bildirilerek, gerekli işlemlerin yapılması sağlanıyor." dedi.
Rahim kanseri ilk üç sırasında

Rahim kanseri ilk üç sırasında

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Polat Dursun, rahim ağzı (serviks) kanserinin, Türkiye'de en sık görülen jinekolojik kanserler içinde ilk üçte olduğunu belirterek, buna neden olan virüse karşı aşılamayla korunma sağlanabildiğini bildirdi.
Grip, geçen yıla oranla düşük düzeyde seyrediyor

Grip, geçen yıla oranla düşük düzeyde seyrediyor

Bu yıl grip sezonunda hem influenza (grip) A hem de influenza B virüslerinin saptandığı, gribin mevsimsel seyrinin beklenen düzeyde, geçen yıl ile kıyaslandığında ise daha düşük düzeyde olduğu belirtildi.
Aman kendinize dikkat ediniz?

Aman kendinize dikkat ediniz?

Uzmanlar, etkisini artırması beklenen soğuk havanın, üst solunum yolu ve kalp-damar problemleri başta olmak üzere, kış aylarında daha sık görülen bazı hastalıklarda artışa neden olabileceğini belirtti.
Burnumuz neden kurur?

Burnumuz neden kurur?

Aşırı kuru burun sizi çok rahatsız edebilir, canınızı yakabilir hatta sizi utandırabilir. Burnunuz kuruduktan sonra burun pasajlarınızın içinde nem kalmaz. Bunun nedeni çevresel koşullar, bazı ilaçlar veya tıbbi bir durum olabilir. Kuru burnunuzu evde hazırladığınız ilaçlarla nemlendirebilirsiniz ancak kuruluk devam ederse veya acı çekerseniz doktorunuza danışmalısınız.
Gözdeki sinsi hastalık; glokom

Gözdeki sinsi hastalık; glokom

Göz Tansiyonu (Glokom) görme sinirine hasar vererek körlüğe neden olan bir hastalıktır. Bu hastalıktaki en büyük risk faktörü göz içi basıncının artışıdır.
Kışın pürüzsüz bir cilt için Uz.Dr. Salman'dan öneriler

Kışın pürüzsüz bir cilt için Uz.Dr. Salman'dan öneriler

KIŞ aylarında ciltde oluşan gerginlik, dökülme ve çatlaklar konusunda uyarılarda bulunan Dermatoloji Uz. Dr. Selma Salman "Cildin nem ihtiyacı kışın artacağından canlılığını, parlaklığını korumak için nemlendirici seçmeden önce dermatoloji uzmanına görünmek ve cilt analizi yaptırmak gerekir" dedi ve önerilerini sıraladı.
Aileler Dikkat!

Aileler Dikkat!

Okullarda tablet veya bilgisayarla yapılan ödevlerin sık verilmesi ve akıllı tahta kullanımı gözlerde bozulmaya sebep oluyor. Okul çağındaki çocuklarda göz numarası değişikliğinin çok daha sık olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Atmaca aileleri uyarıyor: “Çocuk tahtaya veya uzaktaki bir objeye gözlerini kısarak, tek gözünü kapatarak bakıyorsa, iyi görmek için baş pozisyonu yapıyorsa, gözünde ara ara kayma görülüyorsa, okuduğu zaman satır atlıyorsa; göz bozukluğu akla gelmeli. Sömestr döneminde çocuğun göz muayenesi mutlaka yapılmalı.”
Kanser hastalarının ilaç bulamadığı iddiası

Kanser hastalarının ilaç bulamadığı iddiası

Sağlık Bakanlığı: "Merkaptopürin, siklofosfamit, sitarabin, bleomisin, dakarbaz, verapamil ve daunorubisin etkin maddeli ilaçların da tedariğinde herhangi bir sorun yoktur. Tiyoguanin etkin maddeli ilacın tedariki ile ilgili olarak firmasına, kurumumuz tarafından özel ithalat izni verilmiştir. Ocak ayı sonunda hastalarımızın ihtiyacını karşılayacak kadar ilaç piyasaya verilmiş olacaktır"
Parmak Emme Alışkanlığı Diş Ve Çene Bozukluklarına Neden Oluyor!

Parmak Emme Alışkanlığı Diş Ve Çene Bozukluklarına Neden Oluyor!

Parmak emme alışkanlığının, ilk yıllarda bebekte görülen emme refleksinin bir sonucu olduğu düşünülerek doğal kabul edilebilir. Fakat 5 yaşından sonra parmak emme alışkanlığı sonlandırılmazsa, dişsel ve iskeletsel sorunlar ortaya çıkar. Parmak emme süresinin uzunluğu ve şekli de bu sorunun şiddetini artırır.
Yorgunluğunuz Bu 9 Nedenden Kaynaklanabilir

Yorgunluğunuz Bu 9 Nedenden Kaynaklanabilir

Sabahları yorgun uyanmak, gün içinde yaşanan halsizlik, günlük işleri yaparken yaşanan isteksizlik ve genel bir bitkinlik hali… Çoğu zaman yüksek iş temposu ve şehir yaşamının hızından kaynaklandığı düşünülen bu belirtiler aslında ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Tiroitten kansere birçok hastalığın işareti olabilen yorgunluğunuz geçmiyorsa altında yatan nedenlerin mutlaka araştırılması gerekir.
Ağrısız normal doğumun yolu epidural analjeziden geçiyor

Ağrısız normal doğumun yolu epidural analjeziden geçiyor

Anne olmayı isteyen birçok kadın için doğum sırasında yaşayacağı ağrı büyük bir korkudur. Halk arasında “ağrısız doğum” ve “prenses doğum” olarak da tanımlanan Epidural Analjezi, geliştirilmiş yeni ilaç ve teknikler sayesinde doğum sırasında oluşan ağrıyı büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.
Karne konuşmasında ilk adım

Karne konuşmasında ilk adım "göz teması"

Uzmanlar, karne sonucu ne olursa olsun, ailenin çocuğuyla sakin bir ortamda göz teması kurarak yapacağı konuşmanın doğru yaklaşımın ilk basamağı olduğunu belirterek, düşük not bulunan karneyle karşılaşılması durumunda mümkün olduğunca olumlu, eleştirel olmayan bir dil kullanması gerektiğini bildiriyor.
Kışla nasıl başa çıkarız?

Kışla nasıl başa çıkarız?

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu pek çok etkenden koruyan muhteşem bir sistemdir. Ancak bazen şiddetli bir enfeksiyon, bazen salgın yapan bir virüs, bazen de günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyen durumlar bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasına engel olabilir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizin düzgün çalışması çok önemlidir.
Bu ilacı kullanan erkeklerin çocuğu olmayabilir

Bu ilacı kullanan erkeklerin çocuğu olmayabilir

Gripten romatizmaya, fibromiyaljiden spor yaralanmalarına kadar çok geniş bir alanda kullanılan ağrı kesici ‘ibuprofen’in, dikkatsiz ve bilinçsiz kullanımının, sperm üretimini bozarak üreme kapasitesini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.
Engelli raporlarında yeni düzenleme

Engelli raporlarında yeni düzenleme

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, engelli raporlarında suistimallerin önüne geçmek için yeni bir düzenlemeyi hayata geçireceklerini belirterek, "Her ilde, her hastanede değil, bizim belirlediğimiz hastanelerde raporlar verilecek. Engelli vatandaşlarımız poliklinik dolaşmadan doktorlarımız onların ayağına gidecek ve rapor verilecek." dedi.