Görüş Bildir

Ekonomi HABERLERİ

Kurbanlık hareketliliği

Kurbanlık hareketliliği

TARIM Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, dövizdeki artışın kurban fiyatlarını etkilemeyeceğini söyledi.
Uzmanından

Uzmanından "kurban kesimi" uyarıları

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ "Kurbanlık olarak küçükbaş hayvanın tercih edilmesini önemsiyoruz. "Bir olumsuzluktan dolayı Kurban Bayramı'nın ilk günü üretilen 200 bin ton etin yüzde 10'luk bölümünü bile kullanamaz hale getirirsek bu Ankara'nın bir aylık et ihtiyacına karşılık gelir"

"Araç kiralarken bakım belgesi isteyin"

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin "Kiraladığımız aracın kaskosunun ve sigortasının olduğuna, bakımının yapıldığına dair rapor isteme hakkımız var. Hiç bakımı yapılmamış sorunlu bir arabayı alıyoruz, bizdeyken problem çıkınca bizden tamir ücreti talep ediyorlar. Bunun için aracın bakımının düzenli şekilde yapıldığına dair rapor istenmeli"

"Rızkımız acıdan çıkıyor"

Ailesine destek olmak için 18 yıldır isot üretiminde çalışan Feride Polat, bu sayede çocuklarını okutuyor Eşinin 5 yıl önce çalıştığı inşattan düşerek engelli olması üzerine yükü daha da artan kadın, kalp hastası olmasına rağmen bir yandan yazın kavurucu sıcağında acı isot yaparken diğer yandan da evinde çocuklarının ve eşinin bakımını üstleniyor Feride Polat: "İsot Urfa'nın olmazsa olmazı, bu yüzden en iyi isotu yapmak için çalışıyoruz. Çok uğraşırsan, emek verirsen lezzetli bir ürün ortaya çıkıyor. Ne yapalım bizim rızkımız da bu acıdan çıkıyor, o yüzden işimizi seviyoruz"
Bayram sonrası 50 bin küçükbaş dağıtımı başlıyor

Bayram sonrası 50 bin küçükbaş dağıtımı başlıyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik: "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 günlük eylem planı çerçevesinde verilecek 50 bin küçükbaşın dağıtımına Kurban Bayramı sonrası başlayacağız"
Marmara'nın

Marmara'nın "ayçiçeği" Karadeniz'in "soyası" Güneydoğu'yu sevdi

Genellikle yağı ve tohumu kullanılan, Türkiye'de daha çok Marmara Bölgesi'nde yetiştirilen ayçiçeği ile Karadeniz'de üretimi yaygın olan soyanın Siirt Üniversitesince kentte yapılan deneme üretiminden olumlu sonuçlar alındı
Ekmek parası için!

Ekmek parası için!

Her yıl Diyarbakır'dan Muş Ovası'na gelen biçerdöver operatörü Nedim Bülbül, tarlada toz duman içinde buğday hasadı yaparak 4 çocuğuna bakıyor.
Elektrikte yeni fiyat modeline geçiliyor

Elektrikte yeni fiyat modeline geçiliyor

Elektrik fiyatlarında, konutlarda 1 Ekim’den itibaren elektrikte kademeli fiyatlandırmaya geçilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik dağıtım şirketleri ile temasa geçti. Kademeli tarife için teknik çalışmanın yapılmasını istedi. Şirketler, faturalama sistemlerini düzenleyecek.
Kuyumcularda nakit sıkıntısı

Kuyumcularda nakit sıkıntısı

DÖVİZLE beraber yükselen altın fiyatları, tasarruf sahiplerini harekete geçirdi. Yastık altındaki altınını bozdurmak isteyenler Kuyumcular Çarşısı'nın yolunu tutunca, esnafın elindeki nakit azaldı.
Yapılandırma uzatıldı!

Yapılandırma uzatıldı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Diyarbakır İl Müdürü Reşat Merttir, 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile tanınan haktan yararlanabilmek için başvuru süresinin 27 Ağustos'ta sona ereceğini hatırlattı.
Çermikli üreticiye ‘fıstık’ gibi gelir

Çermikli üreticiye ‘fıstık’ gibi gelir

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde dağlık alanlarda doğal olarak yetişen ve hiçbir ekonomik getirisi olmayan menengiç ve bıttım ağaçlarının aşılarla fıstığa dönüştürülmesiyle fıstık bereketi yaşanıyor. Bu yıl 25 kırsal mahallelerde yaklaşık 600 ton fıstık üretildi.
Nohut ekimi arttı!

Nohut ekimi arttı!

Son yıllarda devletin verdiği destek ve yeni çeşitlerin çiftçinin hizmetine sunulması sayesinde Diyarbakır'da nohut ekim alanlarında ciddi artış yaşandı.
Sebze ve meyve satışında künye uyarısı

Sebze ve meyve satışında künye uyarısı

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle sebze ve meyvelerin ürün künyesi olmadan satışa sunulmaması istendi.
Yem fiyatına düzenleme!

Yem fiyatına düzenleme!

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan "Hükümetin ekonomiye ilişkin aldığı kararlar ve ortaya koyduğu kararlılık neticesinde dolar kuru ve arpa fiyatları geriledi. Yem fiyatlarının düşen dolar kuruna göre yeniden düzenlenmesini istiyoruz" dedi.
Emekliye Bayram Müjdesi!

Emekliye Bayram Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 150 bin emekliye müjdeli haber. 600 lira ile 900 lira arasında maaş alanların emekli maaşları 1000 liraya tamamlanacak. Emeklilerin beklediği bayram ikramiyeleri de 16-17 Ağustos’ta yatıyor.
Konut satışları azaldı

Konut satışları azaldı

Diyarbakır’da Temmuz ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34, Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 10 oranında azaldı.
Diyarbakır geçen yıl 40 bin göç aldı, 48 bin göç verdi

Diyarbakır geçen yıl 40 bin göç aldı, 48 bin göç verdi

Diyarbakır’a, 2016-2017 döneminde 40 bin 493 kişi göç ederken, 48 bin 983 kişi de farklı illere göç etti.
Sanayicilere 1,2 milyar liralık destek

Sanayicilere 1,2 milyar liralık destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Sanayicilere yönelik 1,2 milyar liralık yeni destek programını devreye soktuk" dedi.
Diyarbakır’da Kurban satış ve kesim yerleri belirlendi

Diyarbakır’da Kurban satış ve kesim yerleri belirlendi

Kurban Bayramı hazırlıklarını birçok alanda sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların kurbanlık alımı ve kesiminin sağlıklı bir şekilde yapması için kurban satış ve kesim yerlerini belirledi.
Hazine 3,2 milyar lira borçlandı

Hazine 3,2 milyar lira borçlandı

Hazine, bugün düzenlediği bono ve tahvil ihalesinde piyasaya 3 milyar 216,7 milyon lira borçlandı.