Görüş Bildir

ilaç HABERLERÄ°

İlaç ve eczacılık ürünleri ihracatı 10 yılda 2,5 katına çıktı

İlaç ve eczacılık ürünleri ihracatı 10 yılda 2,5 katına çıktı

Türkiye'nin 2009 yılında 474 milyon dolar olan ilaç ve eczacılık ürünleri ihracatı 10 yılda 2,5 katına çıkarak, geçen yıl 1 milyar 195 milyon dolara yükseldi.
İlaçsız bırakıldı

İlaçsız bırakıldı

Diyarbakır'da, enzim eksikliğine bağlı 'Ağır Kombine İmmün Yetmezlik' (AKİY) teşhisi konulan 2,5 aylık Asmin Sarya Ceylan'ın İtalya'da gen tedavisi başlayana kadar koruyucu tedavi amaçlı kullanması gereken ilaç, raporda eksiklik olduğu gerekçesiyle alınamadı.
Düzenli ilaç kullanımı şart!

Düzenli ilaç kullanımı şart!

Bağımsız bir yaşam sürme, iyi bir eğitim alma, toplumsal hayatta ve iş bulmada hastalık nedeniyle sıkıntı yaşamama... Her insanın en temel beklentilerinden olan bu konular sürekli nöbetlerle baş etmek zorunda olan epilepsi hastaları için çözülmesi çok güç problemler anlamına gelebiliyor.
Tarım havzasında çiftçi can çekişiyor

Tarım havzasında çiftçi can çekişiyor

Bölgenin önemli tarım havzalarından biri olan Bismil?de çiftçiler, rutinleşen zamların altında adeta eziliyor. Çiftçiler, daha önce ektikleri 15 dönümle yaşamlarını sürdürürken, bugün 250 dönümle geçinemediklerinden yakındı.
Ekmek ve ilaçları başkasına satmış!

Ekmek ve ilaçları başkasına satmış!

Bakım merkezindeki hayvanlar için askeri birliklerden gönderilen ekmek ve ilaçları satan Veteriner "ebe yuh" dedirtirken, Belediye şahsı görevden uzaklaştırdı.
İlaç sevkiyatına operasyon!

İlaç sevkiyatına operasyon!

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince yasa dışı yollardan ilaç sevkiyatı yapanlara yönelik yürütülen çalışma kapsamında, Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bir otobüste yapılan aramada, 27 bin 230 ilaç ve 320 boş ilaç kutusu bulundu.
Kanser ilaçları artık ücretsiz

Kanser ilaçları artık ücretsiz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'ne ilişkin yeni düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi kaldırıldı.
PKK'nın

PKK'nın "ilaç tedarikçisi" şebekeye "dur yolcu" operasyonu

Ankara'da Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, PKK'nın dağ kadrosunun ilaç ihtiyacını karşılayan şebeke üyelerini düzenlediği operasyonla gözaltına aldı
Neden sık sık hastalanıyoruz ve iyileşemiyoruz?

Neden sık sık hastalanıyoruz ve iyileşemiyoruz?

İlaç dışı bitkisel takviye ürünleri markası Plantus için konuşan Uzm. Dr. Ercüment İlgüz, ?Hastalıkları bütüncül sağlık felsefesi ile değerlendirmek en doğru tedavi biçimidir? dedi ve yaşam kalitesini artıracak önerilerde bulundu.
Mayıs yağmuru fıstık üreticisine

Mayıs yağmuru fıstık üreticisine "ilaç" oldu

Antep fıstığında mayıs yağışları sayesinde bu yıl rekoltenin yüksek olması bekleniyor.
Kur fırsatçıları iş başında

Kur fırsatçıları iş başında

İthal ilaç firmaları, kurdaki artışı fırsata çevirmek için harekete geçti. Piyasaya ilaç arzını kesen firmalar nedeniyle vatandaş mağdur oldu. Eczaneler hastaya muadili olan ilaçları veriyor.

"Parkinsonun belirtileri ilaçla önemli ölçüde azaltılabilir"

Doç. Dr. Ömer Karadaş, parkinson hastalığındaki belirtilerden sorumlu olan dopamin hücrelerinin hasarını tamamen onaracak kesin bir tedavinin henüz bulunamadığını belirterek, "hastalık belirtileri ilaçlarla önemli ölçüde azaltılabilmektedir." dedi.
Ailesine kavuştu yaşadığı korkunç

Ailesine kavuştu yaşadığı korkunç

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, bakkala gitmek için geçen yılın ekim ayında evden ayrılan ve 4 ayı aşkın süredir haber alınamayan N.K. (15), İzmir'e götürüldüğü kişilerce serbest bırakıldı. Ailesine kavuşan N.K., "4 ay boyunca bana sürekli ilaçlı su verip, bayıltarak, tecavüz ettiler" dedi.

"Kabızlık önleyici ilaç alışkanlık yapmaz"

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, kabızlığın, çok sayıda hastada birtakım davranış değişiklikleri ve nefes egzersizleri ile kısa süreli ilaç tedavisiyle çözüme ulaştırılabildiğini ifade ederek, kabızlık önleyici ilaçların "alışkanlık" yaptığı söyleminin yanlış olduğunu belirtti.
Bu ilacı kullanan erkeklerin çocuğu olmayabilir

Bu ilacı kullanan erkeklerin çocuğu olmayabilir

Gripten romatizmaya, fibromiyaljiden spor yaralanmalarına kadar çok geniş bir alanda kullanılan ağrı kesici ?ibuprofen?in, dikkatsiz ve bilinçsiz kullanımının, sperm üretimini bozarak üreme kapasitesini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.
Gereksiz ilaç kullanımı karaciğer kanseri riskini artırıyor!

Gereksiz ilaç kullanımı karaciğer kanseri riskini artırıyor!

Prof. Dr. Şeref Kömürcü, ?Karaciğer kanseri ve hastalıklarından korunmak için gereksiz ilaçların kullanılmamasına dikkat edilmeli? açıklamasında bulundu.
Şizofreni tedavisinde

Şizofreni tedavisinde "uzun etkili" ilaç dönemi

Şizofreni tedavisinde her gün ağızdan alınan ilaçlar yerine enjeksiyon yöntemiyle 15-30 gün ya da 3 ay gibi uzun etkili ürünler, özellikle yalnız yaşayan, hekime ulaşmada sıkıntısı olan ve ilaç kullanımını reddetme potansiyeline sahip şizofreni hastaları için avantaj sağlıyor.
Destekleyici ilaçlar AIDS'ten ölümleri yüzde 27 azaltıyor

Destekleyici ilaçlar AIDS'ten ölümleri yüzde 27 azaltıyor

Birleşik Krallık Tıbbi Araştırma Konseyi Klinik Denemeler Biriminden Prof. Gibb: "Bu yöntem sayesinde dünya genelinde yılda 10 bin ölüm engellenebilir" dedi.
Kanser ilacında büyük vurgun!

Kanser ilacında büyük vurgun!

Kanser ilaçlarında Avrupa?da yaşanan ani ve yüksek fiyat artışlarının ardında, Güney Afrika merkezli ilaç firması Aspen?in manipülasyonlarının olduğu iddia edildi.
Fazla ilaç kullanmak migreni tetikliyor

Fazla ilaç kullanmak migreni tetikliyor

Dayanılmaz baş ağrılarının sebebi migren? Atak geldiğinde tek arzulanan karanlık bir ortamda tamamen sessiz bir şekilde uzanmak ve ağrının geçmesini beklemek oluyor. Hatta çoğu hasta sadece kulaktan dolma bilgilerle ağrı kesicilere yöneliyor ve bu ilaçlar bir alışkanlık haline geliyor.