Görüş Bildir

tarım HABERLERİ

Tarımda 150 milyar dolarlık hamle

Tarımda 150 milyar dolarlık hamle

Tarımda 150 milyar dolar hedefi için çalışmalar devam ederken, tarımsal varlıklar ve çiftlik hayvanlarını korumaya almak için 30 milyar liralık sigorta yapıldı. Türkiye kaliteli üretim merkezi haline gelirken finansal tüm imkânlar kullanılacak.
Tarım Orman çalışanlarından şehit ailelerine ziyaret

Tarım Orman çalışanlarından şehit ailelerine ziyaret

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ-BİR-SEN) Batman Şubesi Başkanı Mehmet Sıddık Aslanlı, Sason Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti.
Tarımda sigortalı varlık değeri yüzde 28 arttı

Tarımda sigortalı varlık değeri yüzde 28 arttı

Tarımda sigortalanan varlık değeri yılın ilk yarısında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 28 artışla 28 milyar liraya yükseldi.
2 milyonu aşkın kadına tarım eğitimi verildi

2 milyonu aşkın kadına tarım eğitimi verildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Tanıtım Daire Başkanı Sürur Kır: "2003 yılından bugüne kadar kırsalda farklı tarımsal konulardaki 197 bin faaliyette 2 milyondan fazla kadın çiftçiye eğitim verildi" "Son 3 yılda 34 ilde 2 bin 151 kadın çiftçi eğitim alarak sertifika sahibi olmuş ve proje hazırlanmıştır"
 Demiryolunda alt geçit çalışmasına başlandı

Demiryolunda alt geçit çalışmasına başlandı

Muş'ta Tren Garı ile Yeşilce köyü arasında yayaların kullanması amacıyla alt geçit yapım çalışması başlatıldı.
Tarımda yeni yol haritası

Tarımda yeni yol haritası

Gıda enflasyonunun düşürülmesi için tarım ürünleri üretim ve arzına yönelik adımların atılması, GAP gibi büyük projelerde hedeflerin hayata geçirilmesi, tarımda ileri teknolojiye dayalı üretim yapısının desteklenmesi bekleniyor

"Türkiye için öncelik tarım olmalı"

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: "Yapısal sorunlarımızı çözer, tarımı daha fazla desteklersek, tarım ve gıda ihracatımızı zorlanmadan 40-50 milyar dolara çıkarabilir, milyonlarca insanımıza yeni iş olanakları sağlayabiliriz. Yeni dönemdeki reformlar bu amaca yönelik olarak planlanmalıdır"
GAP'ta organik tarım planı

GAP'ta organik tarım planı

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, projenin uyguladığı yerlerde organik tarımın giderek geliştiğini belirterek, "Bölgede organik tarımla hem vatandaşın gelirini artırmaya hem de rekabet gücü yüksek ürünleri üretmeye çalışıyoruz." dedi.
Tarımsal destekleme!

Tarımsal destekleme!

Fakıbaba'dan tarımsal destekleme ödemeleri açıklaması "1 Ocak'tan Ramazan Bayramı'na kadar üreticilerimize ödediğimiz nakit hibe tutarı 10,1 milyar liraya ulaşmış olacak"
Tarımdan eğitime destek

Tarımdan eğitime destek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çeper Şehit Jandarma Er Fevzi Güngör köyü ilm ve ortaokuluna, yardım eli uzattı. Kitop ve şapka dağıttı.
Rüşvet İddiası!

Rüşvet İddiası!

Diyarbakır'da bir milyon 400 bin TL harcayarak tohum eleme tesisi kuran işletmeci, kendisinden para isteyen İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki bazı personeller nedeniyle hak edişini alamadığını ileri sürdü.
Tarıma 11 bin kişi alınacak

Tarıma 11 bin kişi alınacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalıştırılmak üzere 10 bin 551 kişinin alınacağını açıkladı.
Sel tarım arazilerini de vurdu

Sel tarım arazilerini de vurdu

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin kırsal mahallerinden Işıklı mahallesinde akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış köydeki ekili arazilere zarar verdi.
Tarım ve kırsal  kalkınma desteği

Tarım ve kırsal kalkınma desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba "IPARD-II Programı 3. Çağrı kapsamında toplam 3 bin 651 proje teslim alındı. Teslim alınan bu projelerin toplam hibe talebi 1,5 milyar lira, toplam yatırım tutarı 3 milyar liradır"
Fakıbaba'dan ucuz et açıklaması

Fakıbaba'dan ucuz et açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumunun zincir marketlere ucuz ve uygun fiyata et satışına ilişkin, "Dar gelirli kardeşlerimizin mutfağı şenlensin diye bu eti piyasaya veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz." dedi.
8. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı

8. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı

Van'da bu yıl 8'incisi düzenlenen ve dört gün sürecek "Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı" başladı.
Gıdasını üretemeyen hiçbir devlet bağımsızlıktan söz edemez

Gıdasını üretemeyen hiçbir devlet bağımsızlıktan söz edemez"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, gıdaya ulaşmanın gün geçtikçe daha da önemli hale geldiğini belirterek, "Böyle bir ortamda kendi gıdasını üretemeyen hiçbir devlet bağımsızlıktan söz edemez. Son zamanlarda gördük, tırlar dolusu doları olan ülkeler gıdaları olmayınca ne duruma düştüler." dedi.
Tarım projesine ödül

Tarım projesine ödül

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, yerel ekonomiyi güçlendirmek amacıyla hazırlayıp hayata geçirdiği tarım ve hayvancılık projeleri Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulmakta olan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği tarafından düzenlenen Altınbaşak Tarım Şehirleri Yarışmasında jüri özel ödülü aldı.
Tarım Kredi gıda fiyatları için devreye giriyor

Tarım Kredi gıda fiyatları için devreye giriyor

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, kurum olarak sözleşmeli üretim modeliyle piyasayı belirli oranda regüle etmek istediklerini belirterek, "Büyük miktarlı gıdayla uğraşan marketler ya da ihracatçıların doğrudan çiftçiyle muhatap olması için bir rol model oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.
Tarımsal sulamada elektrik tüketimi yüzde 260 arttı

Tarımsal sulamada elektrik tüketimi yüzde 260 arttı

YAĞIŞLARIN önceki yıla oranla daha az olmasının da etkisiyle Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde tarımsal sulamada tüketilen elektrik miktarı geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında mart ayında yüzde 139 iken nisan ayında yüzde 260 oranında yükseldi. Dicle Elektrik, tarımsal sulamadaki elektrik tüketiminde yaşanan olağanüstü artışın sürdürülebilir olmadığını açıkladı.