24
Ömer Büyüktimur

Ömer Büyüktimur

“YOLLARI AYIRABİLİRİZ?!..”

Kiminle mi?.. Elbette ki, AB ile.. Kim diyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan diyor bunu?..  Peki, neden böylesi “keskin bir çıkışı oldu?..” AB Parlamentosu’nun son restine karşılık bunu dedi.. Ne diyorlar?. Dedikleri şu; “Türk Hükümeti yönünü değiştirmedikçe, AB süreci devam edemez”!!?…

***

Vay da vay!.. İyi de, 60-70 yıldır kaç kez bize yön değiştirttiniz?.. Daha ne yapalım?.. Kapınızda, yarım asırdır bekliyoruz, “ki bizi içeri alasınız” diye.. Ama yok!.. Her seferinde; “kaşın altında gözün, burnun altında bıyığın var” diyerek; kapıkulu tuttunuz!? Taviz de taviz!..

***

Biz biliyorduk!.. “Elin gavurundan” dost olmayacağını.. Ama ne dersin?.. “Batı ve batıla” meyil edici, kör fikriyat görmedi, görülmesine de, engel oldu.. Geldik bugüne.. Hasılı, azı ettik, amaç edindik, gayret ettik, yapmadığımız, etmediğimiz şaklabanlıklar kalmadı, ama olmadı?!..

***

Bir halk deyimidir!.. Yahu, “istenilmediğin yerde, ne işin var be Müslüman..” İşte, Erdoğan da bunu demek istiyor.. Yok artık eskisi gibi; “gidip, el pençe durum yalvarmak.. Ne olur, bizi AB’ye alın?.. Herkes kendi yoluna!?..

***

Görüyoruz; İsveç için nasıl da cephe kurup, Türkiye’ye çok yönlü; mobing uyguluyorlar..  Tam pres baskı!.. NATO üyeliği için; her ağzını açan Avrupalı, her cümle kuran ABD’li bunu diyor “İsveç de İsveç..” Kaldı ki, İsveç’te, Türkiye aleyhine yaşananlara herkes vakıf..

***

Vaki mi, bir tek AB’li ya da ABD’li.. Dün olduğu gibi bugün de, bir teki dahi.. “Ey İsveç hükümeti ne oluyor, ne bitiyor, ne bu haliniz!..  Örgüt üyeleri cirit atıyor?. İslam’ın kırmızı çizgisine sürekli basılıyor.. Her gün Kur’an-ı Kerim yakılıyor?.. Protesto gösterileri?..” Var mı demişliği yok!..

***

Verilen sözler tutulmuş mu?.. Altına imza attıkları mutabakatlara uyulmuş mu?.. Bir kerecik dahi, samimiyet, göstermişler midir?.. İsveç’i bırakalım bir kenara.. İsveç’e sözcü kesilen ABD’nin, Türkiye’ye karşı, tutumu?.. İşte Irak, işte Suriye’de, silahlandırma faaliyeti..

***

Peki, nerde bizim paramızı yıllar önce ödediğimiz, F-16’larımız.. Niye vermiyorlar?.. El aleme satılıyor.. İş bize geldi mi, peşin parasını ödememize rağmen, vermiyor?.. Çökmüş üzerine.. Cumhurbaşkanı Erdoğan hal-i hazırda, ABD’de!. Ve bunlar konuşuluyor.. Sonuç, değişmiyor..

***

Evet, bunlar bir bütünlük içerisinde aynı familyadan!.. Değişmezler.. Tek hedefleri, İslam dünyasını değiştirmek.. Ve tabi ki; sömürü alanını genişletmek.. Ötesi, çağdaşlıktır, batılılaşmadır, özgürlük ve hürriyettir!.. Ama nasıl bir hürriyet..?

***

Ne diyelim?!.. 70 yıldır aynı, kazanda bu mevzu ve “AB’ye üyelik” ikilemiyle, tartışıp duruyoruz.. Evet, Erdoğan net ifade etti; “yolları ayırabiliriz?”.. Ki bunu, samimiyet karinesi içerisinde çok ciddi ve kapsamlı, sorgulayarak sonuca vardırmanın zamanı gelmiştir?!..

***

Sahi, bizim iş bilmez, kılıç kuşanmaz muhalefetteki zat-ı muhteremler ne diyor?!.. İsveç için de, AB üyeliği için de, Erdoğan’ın son beyanına dair?.. Ne gariptir ki, bir teki dahi milli ve yerli olabilme noktasında, zikrettiği iki kelam yok?… 

***

Sizce niye!?. Fikriniz nedir bilmem.. Ama ben düşünüyorum?.. Acaba, bunlar fiziki görüntüleriyle” Türkiye’de görünüyor, ruh ve akıl noktasında uzayda mı yaşıyorlar?. Ki, dünyada, Türkiye’de ne olup-bittiğinden haberdar değiller.. Yoksa, değişmeyen tekçi anlayışın hükmüyle, tüm milli mevzuları getirip, tek isme sıkıştırmalarından mı?!.. İbret-i alem bunlar..

***

Tabi siyasal iktidarın da restinin altındaki gerekçe bu beyan mı?. Yoksa arkasında başka bir şeyler mi var?.. Çünkü daha iki ay önce üyelik müzakerelerine geçilmesinden söz ediliyor, vize konusunun çözümlenmesinin an meselesi olduğu söyleniyordu.. Gel gitler hiç de hayır getirmiyor..!

***

OKUR SORUSUNA YANIT..

İstanbul’da ikamet eden, futbol bağımlısı okurum, sormuş.. Milli Takım’ın hal-i pür melaliyle alakalı, niye iki kelamın olmadı?. Ha bir de, Kız Voleybol Milli Takımımızın, Dünya Şampiyonluğuyla ilgili, tebriğinizi görmedim, diye de laf atmış!..

***

Okurum.. Muhtemelen, bravo, tebrik bölümünü kaçırmıştır.. Arşivde var.. Ama bir kez daha; gururlandık diyerek, tebriği yapıp helal olsun, kızlar notunu düşelim.. Tabı, 70’li, 80’li.. Hatta 90’lı yıllarda Voleybol’a kız oyunu, deyip dururduk.. Neyse; şimdi kızlar dünya şampiyonu..

***

Peki, erkek oyunu olan Futbol’da durum nedir?!.. Ne yazık ki; yerlerde sürünüyorlar!.. Eee; elin oğlundan akıl ve teknik alırsan, özüne sırtını dönersen, olacağı buydu.. Tarih sayfalarını çevirirsen, varsa bir başarın onun da yerli ve milli bir aklın, oyun kuruculuğuyla elde ettiğini görürsün!..

***

Yani demem o ki!.. “Elin yabancısı, ne kadar becerikli, ehil ve liyakat sahibi olursa olsun?..” Onun ruhunda, beyninde “senin milli ve manevi duyguların” yok ise; en sıradan bir sarsıntıyla yere düşer, yuvarlanıp gidersin.? Şimdiki gibi.. Oyuncuların sırtları yerden kalkmıyor?!..

***

Hasılı kelam!.. Erkek oyunu olan futboldaki yere düşmüşlükten kurtulmanın tek reçetesi var.. O da; özünle, sözünle, oyununla milli olabilmendir.. Yok mu, bunca futbol camiası içerisinde tek bir teknik direktörü, işin başına getirmek?.. Şenol’un, Fatih’in yok mu; yetiştirdiği biri.. Ya da onlar.. Ki mazileri; başarılı!.. Bari sırtları hep yerde değildi?…

***

İşte sevgili okur.. Sözünü edip sorguladığın, iki mevzuya dair fikri beyanım bu minvaldedir.. Ki sorgulamaya dair cevabımız da; ilgili ve yetkili zatlara atfendir.. Burada, Alman Kuntz görevden alındığı konuşuluyor… Denilene göre dananın kuyruğu, yarın kopacak?. Haydi hayırlısı.. Bakalım yerine yerli olarak, kim gelecek?.. 7 isimden söz ediliyor.. Kim gelirse gelsin, yeter ki yerli olsun, çamurdan da olsa yeter.. Nokta..

***

GÜNÜN SÖZÜ

Karakterinde milli ruh vaki değilse; yerliyim demenin kıymet-i harbiyesi olmaz…

 

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.