24
Ahmet Altındağ

Ahmet Altındağ

GÜZEL BİR BAŞARI HİKAYESİ MARDİNSPOR

Bu köşede bugüne kadar genellikle bölgede sporun geri kalması ve kulüplerimizin kötü yönetilmesiyle ilgili yazılar yazdık. Arada güzel örnekler de oldu ancak daha çok olumsuzlukları kaleme almak zorunda kaldık. Bizi buna sevk eden olay, spordaki yönetim anlayışının kötü olması oldu.

Ama bugün güzel bir hikayeyi ele almak istiyoruz. Başarısız olan kulüplerin ders alması gereken bir hikaye. Üç semavi dinin mensuplarının, farklı etknik yapılara mensup halkların ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Mardin. Logosunda bu farklılıklara yer veren Mardinspor. Büyüyen ve gelişen tarih ve kültür kenti Mardin’in spordaki markası ve ortak sevdası. Bir zamanlar TFF 1.Lig’e kadar yükselmiş, flaş transferleriyle gündem olmuştu. Sonrası malum. Bir çok kulübümüz gibi kötü yönetilerek çöktü. Mardin, bu yüzden 10 yıldan fazla zamandır üst liglerde yok. Hele geçen sezon amatör lige düşüşü var ki tam dramatik. Hiç hesapta olmadığı halde son hafta küme düştü. Hem de kendi sahasında en kritik maçı kaybederek. Böyle bir düşüşten sonra bir şehrin ve kulübün kısa zamanda toparlanması basit bir olay değildir. Ama Mardin bunu başardı. Hem de güzel bir başarı hikayesiyle. “Her il’e lazım” dedirten bir bürokratlık örneği ortaya koyan Vali Mahmut Demirtaş’ın kıvılcımı yakmasıyla. Geçen sezon yönetimde yer alan ve küme düşmenin en acı haline şahit olan genç iş insanı Rıdvan Aşar’ın başkanlığında. Rıdvan Aşar, Mardinspor’la özdeşleşen bir aileden geliyor. Dayılarından Hacı Kazım Duyan, Mardinspor’un efsane başkanı. 15 yıl kulüp başkanlığı yaptı ve onun döneminde kulüp en iyi dönemini yaşadı. Bir diğer dayısı Nasır Duyan da geçen yıl başkanlık yaptı. Mardin’de iz bırakan ve sevilen bir aile. Rıdvan başkan 33 yaşında. Çok genç, aynı zamanda idealist ve atılgan bir yapısı var. Kiminle konuşursanız onun hakkında kötü konuşmaz.

Ticaretin içinde yer alan bir isim ve geniş bir çevresi var. Sporu çok seviyor. Mardinspor’u “ memlekete karşı ödenmesi gereken bir borç “ olarak görüyor. İlk kez profesyonel ligin dışında takım çalıştıran, şampiyonlukları kitaplara sığmayacak bir teknik adam Cevdet Uzunköprü ile el ele vererek “bir şehir yeniden nasıl ayağa kalkar?” hikayesini yazdılar. Zor bir gruptan hiç yenilmeden 3.Lig’e yükseldiler. Futbol tabiriyle Vali Mahmut Demirtaş oyunu başlattı, onlar tamamladı. Güzel bir sinerji oluşmuş durumda. Vali bey de halk ta bu işten memnun ve mutlu. Rıdvan başkan,”Mardin için 3.Lig başarı değil. Bir an önce üst liglere çıkmalı ve orada kalıcı olmalıyız. Bunun temellerini atacağız” diyor. Gelecek için oldukça umutlu ve heyecanlı. Başarıya susamış bir şehrin genç ve başarıyı isteyen başkanı profili. Mardin’e fazlası yakışır. Olmaması için hiçbir neden yok. Mardin’de bu potansiyel fazlasıyla var. Yeter ki birlik, beraberlik ve huzur içerisinde doğru işler yapılmaya devam edilsin. Yeter ki işe siyaset bulaştırılmadan, menfaat ve çıkar bulaştırılmadan kulüp yönetilsin. Vali Mahmut Demirtaş, halk tarafından sevilen bir bürokrat. Rıdvan başkan da öyle. O zaman herkes el ele versin, iş insanları ve Mardin’de para kazananlar elini taşın altına soksun. Bu takımın gelecek yıllarda çok daha büyük başarı hikayelerini kaleme alalım.

Herkes mutlu olmaz mı Mardin?

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.