Görüş Bildir

Diyarbakır’da gerçeği aratmayan tatbikat

Diyarbakır’da gerçeği aratmayan tatbikat

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, kentte olası bombalı araçla saldırı ihtimaline karşı personeline haber vermeden tatbikat yaptı.

 Emniyet, sağlık ve itfaiye personellerine haber verilmeden yapılan tatbikat, kentte paniğe neden oldu. Tatbikatta, güvenlik güçleri ve sağlık personellerinin terör eylemlerine karşı hassasiyetleri test edildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nce, kentte olası bir bombalı araç saldırısı gerçekleşmesi durumunda, güvenlik güçleri ile sağlık ve itfaiye ekiplerinin nasıl refleks göstereceğini test etmek amacıyla tatbikat yapıldı. Emniyet, sağlık ve itfaiye personellerine haber verilmeden gerçekleştirilen tatbikat, saat 15.05’te senaryo gereği Diyarbakır-Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan otogar arkasında bombalı saldırı olduğu anonsu ile başladı. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye sevk edildi. Ekipler, çevre güvenliği aldıktan sonra güvenlik şeridi oluşturdu. Çevredeki vatandaşların uzaklaştırıldığı tatbikatta bir helikopter de havadan incelemelerde bulundu. Bölgenin bir anda polis tarafından abluka altına alındığını gören vatandaşlar panik yaşarken, bölge dedektör köpeklerle arandı. Durumun tatbikat olduğunu öğrenen vatandaşlar derin bir nefes alırken, tatbikat senaryo gereği yaralanan 3 kişinin hastaneye kaldırılmasıyla sona erdi.
Etiketler: | |