Görüş Bildir

Diyarbakır'da, karayollarında terör uygulaması yapıldı

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birlikler, bomba yüklü araçla yapılan saldırıları önlemek amacıyla 24 saat içerisinde 107 noktada, eş zamanlı olarak yol kontrol ve uygulama faaliyeti gerçekleştirdi.

Bomba yüklü araçla saldırı, pusu, dinleme ve keşif ile gözetleme yapacak terörist unsurları etkisiz hale getirmek amacıyla Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekiplerin yaptığı uygulamalarla ilgili Diyarbakır Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

TERÖR UYGULAMASI

"Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde; teröristlerin muhtemel bombalı araç saldırılarını önlemek, kırsal kesimdeki hareketlerini kısıtlamak, yol kapaması, yol kontrolü, pusu, dinleme, keşif ve gözetleme faaliyetleri neticesinde tespit edilecek olan teröristlerin etkisiz hale getirilmesini sağlamak, aranan şahısları yakalamak ve suç delillerini ele geçirmek maksadıyla 23 Ağustos 2016-24 Ağustos 2016 tarihlerinde 24 saat süreyle 107 yol kontrol ve emniyet noktasında eş zamanlı olarak önleyici kolluk faaliyeti icra edilmiştir. İcra edilen faaliyette; 3 bin 284 araç kontrol edilmiş, 4 bin 937 şahısın genel bilgi taraması (GBT) yapılmış, çeşitli suçlardan aranan 33 şahıs yakalanmış ve 6 araca yasal işlem yapılmıştır. Ayrıca yapılan kontrollerde 160 kilo 300 gram kubar esrar, 18 adet Ecstasy uyarıcı hap, 10 bin 240 adet kaçak sigara, 57.8 kilogram kaçak tütün ve 1 adet çalıntı araç ele geçirilmiştir. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla aralıksız devam edilecektir."