Görüş Bildir

Rektör Gül STK’larla buluştu

Rektör Gül STK’larla buluştu

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Ramazan GÜNOĞLU

Dicle Üniversitesi rektörlüğü "Tanışma ve Buluşma" toplantısının ilkini, Diyarbakır'daki STK temsilcileriyle gerçekleştirdi.

Üniversitenin Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Talip Gül, Özellikle Dicle Üniversitesinin başta olmak üzere Diyarbakır’ın şuanki konumunun hak ettiği yer olmadığını ifade etti.

İŞBİRİLĞİ İÇERİSİNDE OLUNMALI

Gül, kadim şehrin gelişmesi için herkesin işbirliği içerisinde olması gerektiği belirterek, “Üniversitemiz ve şehrimizi bir bütün olarak düşünüp iyi bir yere getirmek durumundayız. Bunun için de gerek üniversite, gerek sivil toplum kuruluşları, gerek sanayi camiası olsun, el ele vererek kadim şehrimizi ve üniversitemizi hak ettiği yere taşımalıyız” dedi.

Bir ulusun temel ekonomik hedefinin vatandaşlarına yüksek bir yaşam standardı sağlamak ve bunu daha da yükselterek sürdürmek olduğunu kaydeden Gül, “Bunu başarma yeteneği, amorf bir kavram olan, rekabet edebilirliğe değil, ulusal kaynakların kullanılmasındaki verimliliğe bağlıdır. Bu verimlilik te üniversite, sanayi işbirliği ve STK’larla kurulacak sağlam temellere dayanır” diye konuştu.

BİLGİLERİN ÜRETİME DÖNÜŞMESİ

Yaptığı araştırmalarla üniversitenin, sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgileri ürettiğini kaydeden Gül, elde edilen temel ve teorik bilgilerin üretime dönüştürülmesinin en önemli araçlarından birinin üniversite-sanayi işbirliği olduğunu vurguladı. Gül, “Bu noktada Dicle Üniversitesi olarak siz değerli STK kuruluşları ile bir araya gelerek gelecekte yürütmeyi planladığımız projelerin şekillenmesinde sizlerin de aktif bir rol alarak Diyarbakır’ımızın gelişim sürecinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme inancımdır” ifadelerinde bulundu.