Görüş Bildir

Yatırımlar Bekliyoruz!

Yatırımlar Bekliyoruz!

Yılmaz "Geçen yıl bu zamanlar Türkiye ekonomisine bakanlar oldukça karamsardı. En iyimser olanlar yüzde 3 gibi bir rakamdan bahsediyorlardı. Bunu aşağı yukarı ikiye katlayarak inşallah büyümemizi bu yıl tamamlamış olacağız" dedi.

Ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ak Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal ve bir grup partili ile birlikte Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti.

BÖLGENİN EKONOMİSİ

Burada konuşan Vali Güzeloğlu, Yılmaz'ın bölge ve ülke ekonomisine katkılarını anlatarak, "Özelde bölge ve genelde Türkiye'nin kalkınması ve gelişmesi için ortaya koyduğu çabaları izlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnsan sevgisi alanındaki bilgi ve birikimi Türkiye için büyük bir kazançtır. Bir dönem Diyarbakır'ı temsil eden sayın bakanımızın her dönemde olduğu gibi bu dönemde ve gelecekte de Diyarbakırımız'ın ve ülkemizin gelişmesinde önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. İnşallah el birliğiyle, güç birliği ve gönül birliğiyle kadim şehir, inancımızın şehri, kültürümüzün ve irfanımızın hazırlayıcı şehrine hizmet etmeyi niyaz ediyorum" dedi.

GENÇ BİR NÜFUS

Yılmaz da büyük bir genç nüfusu ve potansiyeli olan bir şehir olan Diyarbakır'ın aynı zamanda tarihi, kültürü ve birikimi olan bir kent olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın ticaret yolları üzerinde, ticaret potansiyeli olan bir şehir olduğunu söyleyen Yılmaz, "Diyarbakır'ın çok daha iyi bir noktada olması gerekiyor. Genç nüfusun istihdamı açısından çok çeşitli fırsatların değerlendirilmesi lazım. Kamu yatırımlarının artması, gelişmesi, diğer taraftan da özellikle önümüzdeki dönem özel sektörün, istihdam yapan yatırımların artması gerekiyor. Sayın valimiz görev yaptığı önceki kentlerde çok güzel projelere imza attı.

Diyarbakır'da da aynı şekilde yatırımlara imza atacağına inanıyorum. Diyarbakır ekonomisi, yatırımları hem kamu yatırımlarından, hem de özel yatırımları, istihdamı konuşmamız lazım. Diyarbakırlı'yı hak ettiği yere adım adım taşımak için enerjimizi sarfetmemiz lazım. Bingöl milletvekili olarak Diyarbakırla aynı, iç içe kültürden, coğrafyadan geliyoruz. Burada yapılan çalışmlara elimizden gelen desteği sağlamaya çalışacağız" dedi.

İÇKALE TEMASLARI

 Yılmaz, beraberinde AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti İl Başkanı Muhammed Akar ile merkez Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camisini ziyaret etti. 115 dönümlük alanda yapılan rekreasyon çalışmasının ardından daha görünür olan 27 şehit sahabenin de metfun olduğu cami ile çevresinde yapılan düzenlemeyle ilgili incelemelerde bulunan Yılmaz, vatandaşlarla sohbet etti.

Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Hz. Süleyman Camisinin tarihi bir yapı olduğunu belirterek,uzun süre terör saldırılarından dolayı kapalı kaldığını söyledi. Sunduğu hizmetlerden dolayı Belediye Başkanı Atilla'ya teşekkür eden Yılmaz, son dönemde 5- 10 yılda yapılamayan hizmetlerin yapıldığını vurguladı.

Yılmaz, Diyarbakır’da yeni projelerin de yapılacağını kaydetti. Gazetecilerin IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı referanduma ilişkin sorusu üzerine Yılmaz, bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı ve Başbakanın gerekli açıklamaları yaptığını, gereken mesajları verdiğini dile getirdi.

KUZEY IRAK'TAKİ DURUM

Mesajın çok açık ve net olduğunun altını çizen Cevdet Yılmaz, "Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana. Bu toprak bütünlüğü içinde orada yaşayan insanların hepsinin hakkının, hukukunun gözetildiği bir ortamı savunuyor. Herkesin faydasına olacak şekilde, barış ve huzur içinde o bölgenin devamını istiyor. Bunu bozacak hiçbir harekete de taraftar değil. Türkiye ve bununla ilgili gerekli çalışmaları yürütüyor." ifadelerini kullandı.

Milli Güvenlik Kurulunun 22 Eylül'de toplanacağını, toplantıda bu konuların devletin ilgili birimleri ve hükümet tarafından detaylı bir şekilde değerlendirileceğini anlatan Yılmaz, "Orada yapılacak açıklamaları hep birlikte bekleyeceğiz." diye konuştu.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Yılmaz, Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) fabrikalarda incelemelerde bulundu, yatırımcılardan bilgi aldı.

 Daha sonra OSB idare binasında yatırımcılarla bir araya gelen Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, dünyada ekonominin çok iyi olmadığı bir dönemden geçtiklerini, küresel krizin etkilerinin halen sürdüğünü söyledi.

Dünyanın tam olarak toparlanamadığını, dünyada bu yıl yüzde 3,5 bir büyümeden bahsedildiğini, gelecek yıl ise yüzde 3,6 büyümenin olmasının tahmin edildiğini aktaran Yılmaz, dünya ticaretinin uzun zamandır büyümenin de altında seyrettiğini belirtti.

İlk defa bu yıl dünya ticaretinde biraz toparlanma yaşandığına işaret eden Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bölgemizde de birçok jeopolitik riskler var. Irak ve Suriye başta olmak üzere. Buradaki gelişmeler ister istemez bölgenin ekonomisini de etkiliyor. Türkiye'de en son ortaya çıkan 15 Temmuz terör hadisesi var. Bir taraftan FETÖ diğer taraftan diğer terör örgütleri. Bunların eş zamanlı saldırılarıyla mücadele etmek durumundayız. Bütün bu şartlar altında ekonomimizi geliştiriyoruz. Bu kadar olumsuzluklara rağmen 2002-2016 döneminde Türkiye ekonomisi yüzde 5,7 gibi bir büyüme sağladı. Bu gerçekten büyük bir başarı. Geçen yıl o hain darbe girişimine rağmen yüzde 3,2 bir büyüme gösterdi ekonomimiz. Bu yıl da yüzde 5'in üzerinde büyümeyle devam ediyoruz. Muhtemelen üçüncü çeyrekte daha da hızlanacak büyümemiz."
Etiketler: | |