Görüş Bildir

ABD Kuzey Kore gerginliğinde devreye Trump sert bir dille girdi

ABD Kuzey Kore gerginliğinde devreye Trump sert bir dille girdi

ABD ile Kuzey Kore arasında süregelen gerginlikte devreye Trump girdi. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore liderini sert biir dille uyardı. Füzeatışları için açıklama yapan KuzeyKore liderine Trump ABD toprakları aleyhine bir hareket edilmesi karşılığında pişman olunacağından bahsetti

ABD ile Kuzey Kore arasında süregelen gerginlikte devreye Trump girdi. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore liderini sert biir dille uyardı. Füzeatışları için açıklama yapan KuzeyKore liderine Trump ABD toprakları aleyhine bir hareket edilmesi karşılığında pişman olunacağından bahsetti ve  "ABD topraklarına saygısız davranırsa gerçekten pişman olur" dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Kuzey Korearasında artan gerginliğin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, iki ülke arasındaki tırmanan retorikten endişe duymaya devam ettiklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi kararının, gerginliği azaltmaya yönelik bir yol haritası olduğununu vurgulayan Dujarric, taraflara diplomasiye odaklanılması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, 5 Ağustos'ta nükleer faaliyetlerine ve füze denemelerine devam eden Kuzey Kore'ye yönelik yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması kararı almıştı.

Kuzey Kore, yaptırım kararının ardından ABD'ye sert tepki göstermiş ve Pasifik Okyanusu'nda ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam Adası'nı vurmakla tehdit etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore'yi, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, "Kuzey Kore akılsızca davranırsa askeri çözümler tamamen hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli. Umarım Kim Jong-un başka bir yol izlemeyi seçer" uyarısında bulunmuştu.
Etiketler: | | |