Görüş Bildir

Barzani'den ortak çağrı

Barzani'den ortak çağrı

IRAK Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, Güvenlik Ajansı Müsteşarı olan oğlu Mesrur Barzani, IŞİD'in Musul'da büyük ve uzun bir savaşa kendini hazırladığını belirterek, Peşmerge'nin Musul operasyonuna sınırlı bir şekilde katılacağını söyledi. Barzani, başka devletlerin hesabı üzerine kendi topraklarını genişletme gibi bir amaçları olmadığını da ifade ederek, "Peşmerge güçleri, Kürdistani bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecek" dedi.

İngiliz SKY News Televizyonu'na konuşan Irak Kürt yönetimi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, Musul operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Musul'u IŞİD'den kurtarmak için yapılacak olan operasyonunun planının hazırlandığını ve kendisinin de planı gördüğünü söyleyen Barzani, "Peşmerge güçleri de operasyona sınırlı bir şekilde katılacak, katılımımız sınırlı olacak. Coğrafyamızdaki bazı sorunlardan kaynaklı bazı bölgeler çok hassas. Bu nedenle katılımımız sınırlı olacak. Bölgemizdeki mezhepsel, ulusal ve dini hassasiyetler göz önünde bulundurulmalı. Musul özgürleştirilmesinden sonra orada yaşayan halk kendini güvende hissetmeli. Ayrıca bu operasyona katılan bazı güçler buradaki halk tarafından kabul edilmiyor" dedi.

Mesrur Barzani, Peşmerge'nin daha fazla silah, patlayıcı ve askeri lojistik istediğini, ama bu isteklerinin karşılanmadığını da ifade ederek, "Özellikle Peşmerge'nin korunmasını sağlayacak kalkan olabilecek silahlar ve askeri mühimmatlar eksik. Buna rağmen Peşmerge güçleri DAİŞ'i bitirmeye ısrarlı ve kararlı. Peşemerge güçleri sadece kendisi için değil, bütün dünya için DAİŞ'e karşı savaşıyor. Bölgesel bazı güçler, Peşmerge'nin eline ağır ve teknolojik silah geçmesini istemiyor. Çünkü, onlar bu silahların Peşmerge'yi daha çok güçlü kılacağını düşünüyor. Oysa yanılıyorlar, Peşmerge'nin güçlenmesi bölgenin güçlenmesi demektir" dedi.

"TOPRAKLARIMIZI GENİŞLETME GİBİ BİR AMACIMIZ YOK"

Musul'da yaşanacak olan savaşın çok şiddetli olacağını da söyleyen Barzani, "DAİŞ, orayı korumak için elinden geleni yapacak ve büyük bir savaşa kendini hazırlamış bulunmaktadır. Birçok tünel kazmışlar. Ama, biz de onlara karşı büyük savaş için hazırlığımızı bitirdik. Uzun vadeli bir savaşa hazırız" diye konuştu. Kendi ülkelerinin toprağını hiçbir devletin hesabı üzerine genişletmek gibi bir amaçlarının olmadığını söyleyen Mesrur Barzani, "Topraklarımızı genişletme amacımız yok. Biz sadece Kürdistani bölgeleri özgürleştirmişiz ve kurtarmışız. Bunlar da Peşmerge'nin denetimi ve kontrolü altındadır. Peşmerge hiçbir şekilde buralardan çekilmeyecek" dedi.

TARTIŞMALI 11 BÖLGE VAR

Irak'ın kuzeyinde merkezi Bağdat yönetimi ile Kürt yönetimi arasında sorun olan ve Irak Kürt yönetimi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani'nin 'Kürdistani bölgeler' diye söz ettiği tartışmalı 11 bölge bulunmakta. 2003 Irak savaşından sonra Kerkük'ün de aralarında bulunduğu bu bölgeler, resmiyette merkezi Irak hükümetinin denetiminde görülmesine rağmen, Irak askerlerinin çekilmesi nedeniyle söz konusu bölgelerin yüzde 98'ini Peşmerge güçleri kontrol ediyor.
Etiketler: | | |