Görüş Bildir

El Bâb'da 14 şehit 33 yaralı

El Bâb'da 14 şehit 33 yaralı

El Bâb'da IŞİD'in bombalı araçlarla yaptığı 3 ayrı saldırıda 10 asker şehit oldu, 6'sı ağır 18 asker yaralandı. Son saldırı ile birlikte bir gün içinde şehit olan asker sayısı 14'e, yaralanan asker sayısı ise 33'e yükseldi. 138 IŞİD mensubu öldürüldü.

TSK tarafından yapılan açıklamaya göre Çarşamba günü El Bâb'da IŞİD'in bombalı araçlarla yaptığı 3 ayrı saldırıda 10 asker şehit oldu, 6'sı ağır 18 asker yaralandı. Bu saldırılar ile 21 Aralık Çarşamba günü şehit olan asker sayısı 14'e, yaralanan asker sayısı ise 33'e yükseldi. 138 IŞİD militanı öldürüldü. TSK'dan 21 Aralık 2016 saat 21.00’a kadar meydana gelen gelişmelerle ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik ileri harekâta devamla, Bab-Halep yolunda tam kontrol sağlanmıştır. Hava harekatları, bölgedeki topçu birliklerimiz ve diğer ateş destek vasıtalarımız ile El Bab bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait hedefler yoğun olarak ateş altına alınmaya devam etmektedir.

Şu ana kadar topçu birliklerimiz ve diğer ateş destek vasıtalarımız ile;

-      3 adet ZSU-23 Silah monteli Pikap aracı,

-      2 adet DOÇKA monteli Pikap aracı,

-     3 adet Ağır Makinalı Tüfek monteli Pikap aracı ateş altına alınarak imha edilmiştir.

Hava Kuvvetlerimize ait savaş uçaklarınca yapılan hava taarruzları sonucunda 67 hedef vurularak imha edilmiş; ayrıca ateş destek vasıtalarımızla açılan ateşlerle çok sayıda DEAŞ hedefi etkisiz hale getirilmiştir. Açılan ateşler ve meydana gelen çatışmalar sonucunda 138 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirilmiştir.

Çok sayıda teröristin yaralı olduğu ve bulundukları alanlardan tahliyelerinin, yoğun ateş altında olmaları nedeniyle gerçekleştirilemediği de telsiz konuşmalarından öğrenilmiştir.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında kuşatılmış olan El Bab meskun mahallinin kontrol edilmesine yönelik harekat devam etmektedir.

Öğleden sonra 3 ayrı bölgede bombalı araçlarla yapılan intihar saldırıları sonucunda TSK unsurlarımızdan toplam 10 Kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, ilk tespitlere göre 6’sı ağır olmak üzere 18 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılara bölgedeki hastanelerde müdahale edilmektedir.

Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, TSK personeline ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

Sabah saatlerinde 4 asker şehit olmuştu

TSK'dan sabah yapılan açıklamada "Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab ve civarında sürmekte olan çatışmalar esnasında, Özgür Suriye Ordusu birliklerine destek veren TSK unsurlarından 4 askerin şehit olduğu, 15 askerin de yaralandığı" belirtilmişti. Açıklamada, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu ifade edildi. TSK, çatışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü duyurdu.

Şehir hastanesinin önemi

El Bab'daki çatışmalar merkezdeki IŞİD mensuplarının barınma ve silah ve cephane deposu haline getirdiği şehir hastanesi civarında sürüyor. Hastanenin bulunduğu bölge IŞİD tarafından yoğun korunan ve El Bab'a hakim bir tepenin yamacında yer alıyor. Askeri kaynaklar, hastanenin bulunduğu hakim arazinin ele geçmesiyle IŞİD'in kentteki hakimiyetinin büyük ölçüde kırılacağını tahmin ediyor.