Görüş Bildir

Irak'taki yolsuzluk iddiaları

Meclis Başkanı Cuburi, kendisi ve bazı milletvekillerini yolsuzlukla suçlayan Savunma Bakanı Ubeydi hakkında dava açtı.

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi'nin kendisi ve bazı milletvekillerini yolsuzlukla itham eden Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi'yi mahkemeye verdiği bildirildi.

Cuburi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Meclis Başkanı, El-Karh Soruşturma Mahkemesi'ne başvurarak Ubeydi'ye dava açtı." denildi.

Açıklamada, Ubeydi'nin "kamuoyunu yanıltmaya yönelik, hakaret ve karalama içeren asılsız iddiaları" nedeniyle mahkemeye başvurulduğu belirtildi. Dava sürecinde gerçeklerin ortaya çıkmasının hedeflendiği ve Cuburi'nin yargıya güveninin tam olduğu vurgulandı.

Hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine pazartesi günü meclise çağrılan Ubeydi, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetmiş, buna karşılık Cuburi ve bazı milletvekillerinin Savunma Bakanlığı ihalelerinde yolsuzluk yaptığını ileri sürmüştü.

Cuburi ise Ubeydi'nin iddiaları üzerine yaptığı yazılı açıklamada, "Irak Meclis Başkanı olarak yapılan tüm ithamların sonuçlarına katlanmaya hazırım. Söz konusu iddia ve suçlamaların araştırılması için ortak bir komisyonun kurulmasını talep ediyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi de tüm yolsuzluk iddialarının soruşturulması için talimat vermişti.
Etiketler: | |