Görüş Bildir

Kale Barajı Yükseliyor!

Kale Barajı Yükseliyor!

Diyarbakır'ın sosyo-ekonomik gelişmesine lokomotif olması beklenen Kale Barajı'ndaki yapım çalışmaları hız kazanırken, 139 bin dekar alanın suya kavuşacağı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’da inşa edilen Kale Barajı’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Büyük bir hızla inşa edilen baraj tamamlandığında 77.110 dekarı cazibe, 68.310 dekarı terfili olmak üzere toplam

139.420 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SUYA KAVUŞACAK.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesine bağlı Yukarışeyhler Köyü sınırları içerisinde yer alan baraj, Güneydoğu Anadolu Projesi Eylem Planı kapsamında bulunuyor. Yöre halkının uzun zamandır beklediği Kale Barajı, Atatürk Barajı gölüne dökülen Sinek (Şeyhan) Çayı üzerinde tesis ediliyor.

YÜZDE 60 FİZİKİ GERÇEKLEŞME SAĞLANDI

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın temelden yüksekliği 79 metre, gövde hacmi 1 milyon 70 bin m3 olacak. Şu an itibariyle yüzde 60 fiziki gerçekleşme sağlanan barajda suyun derivasyonu tamamlanırken, enjeksiyon galerisi imalatları ve dolusavak şaftı beton imalatlarına devam ediliyor. 2019 yılında tamamlanması hedeflenen Kale Barajı’nın yaklaşık 37 milyon TL’ye mal edilmesi bekleniyor.

“VATANDAŞLARIMIZIN YERİNDE KALKINMALARINI SAĞLIYORUZ”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Diyarbakır’da çok ciddi yatırımlara imza attıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Diyarbakır’da çok sayıda baraj ve sulama tesisi inşa ediyoruz. Bölge halkımız Kale Barajı’nı uzun zamandır bekliyordu. Bu barajı inşa etmek bize nasip oldu. O coğrafyadaki zira arazileri suya kavuşturarak vatandaşlarımızın yerinde kalkınmalarını sağlıyoruz. Ayrıca çiftçilerimizin gelirlerini  5-6 kat artırıyoruz. Hem insanımıza hem de milli ekonomimize muazzam bir katkı sağlamış oluyoruz.”
Etiketler: |