Görüş Bildir

Kız Kardeşlerin Tesis Mücadelesi

Kız Kardeşlerin Tesis Mücadelesi

Mimar kız kardeşler Tuba ve Didem Dede, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) da desteği ile Van Gölü kıyısındaki 12 bin metrekare büyüklüğündeki atıl araziyi içinde aquapark bulunan turistik tesise dönüştürdü.

Mimar Tuba Dede ve iç mimar kardeşi Didem, Van Gölü kıyısına "rekreasyon ve doğa sporları alanı" yapmak üzere hazırladıkları projeyi bir süre önce TKDK'ya sundu.

Kız kardeşler, projelerinin kabul edilmesinin ardından TKDK'dan da aldıkları destekle 3 milyon lira harcayarak gölün kıyısına üzerinde yarı olimpik havuz ve çocuk havuzları, restoran, kahvaltı salonu ve plajın da bulunduğu aquapark inşa etti. 

Van Gölü'nün masmavi suyuyla bütünleştiği ve kadınlara özel plaj alanıyla 24 saat açık tutulan tesis, kentteki vatandaşların yanı sıra İranlı turistlerden de ilgi görüyor.

Tuba Dede, zor bir sürecin ardından hazırladıkları projenin kabul edilmesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi.

- "Bodrum'daki olanaklar neden sunulmasın"

Tesisi yaptıkları alanın bir süre önce çay bahçesi olarak kullanıldığı daha sonra atıl hale dönüştüğünü belirten Dede, "Kadınlar için yaptığımız plajın yerinde bir branda vardı. Brandanın arkasında bir musluk vardı ve insanlar gölde yüzdükten sonra bu musluğun altında duş almaya çalışıyordu. Duş alamayanlar, tuz ve soda lekeleriyle evlerine dönüyorlardı." dedi.

Dede, bu durumu gördüklerinde çok üzüldüklerini çünkü bölge insanının batı illerindeki mevcut olanakların hepsini hakkettiğini vurgulayarak, "Burada, 'Antalya ve Bodrum'daki olanaklar neden sunulmasın' dedik. Bu kapsamda çay bahçesinden başladık ve bugüne kadar geldik. Tesisimizde yapılması gereken eksiklerimiz var ama devlet büyüklerimizin desteği ve çabalarımızla bu eksikleri gidereceğiz." diye konuştu.

- İran'dan rezervasyon yapıyorlar

İşletme Müdürü Şenol Zavar, tuzlu ve sodalı suyuyla bilinen Van Gölü kıyısına güzel bir tesis kurulduğunu söyledi. İranlı turist Milah Tessan da Van'da açılan tesisin kendilerini memnun ettiğini dile getirdi.

Van'a yapılan tesislerinin kendilerini de etkilediğini aktaran Tessan, "Özellikle yüzmek ve dinlenmek için yapılan tesisi çok beğendik. Haftada bir kere de olsa muhakkak buraya gelerek vakit geçiriyoruz. Böyle yerlerin daha da çoğalmasını ümit ediyoruz." dedi.

İranlı turist Nulifer Gülseran da Van'ı ve yemeklerini çok beğendiğini, güzel vakit geçirebileceği sosyal alanların daha fazla artırılması gerektiğini belirtti.