Görüş Bildir

hukuk HABERLERÄ°

Hukuk ve tıp önde!

Hukuk ve tıp önde!

YÖK tarafından hizmete sunulan üniversite tercih rehberi YÖK Atlas'ın verilerine göre, lisans düzeyinde tercih yapacak adaylar en çok hukuk, tıp ve diş hekimliği bölümlerini inceledi.
Hukuk 5 yıla çıkarılıyor

Hukuk 5 yıla çıkarılıyor

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu, 19 Haziran Çarşamba günü yaptığı toplantıda Türkiye?deki hukuk eğitiminin niteliğini değiştirecek düzenlemeleri değerlendirdi.
Yargıtaydan

Yargıtaydan "Mobbing" kriterleri

Bir hukuk bürosunda sekreter olarak çalışan kadın, iş sözleşmesinin işverence haksız şekilde feshedildiğini ileri sürerek kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi istemiyle dava açtı. Davacı kadın, iş yerinde "mobbinge" maruz kaldığını da ileri sürerek manevi tazminat istedi.
Densizliktir

Densizliktir

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Hukukun verdiği kararlar eleştirilebilir. Kararları değil de hâkimlerin şahıslarını hedef alarak, 'çete' yaftası vurup, hedef göstererek yapılan eleştirinin adı densizliktir, had bilmemektir, hatta ahlaksızlıktır" dedi.
126 bin öğrenci

126 bin öğrenci "hukuk ve adaleti" seçti

Öğrencilerde hukuk bilincinin geliştirilmesi, hak, özgürlük ve sorumluluklarının farkında, adil bireyler yetiştirilmesi amacıyla ortaöğretim müfredatına alınan "hukuk ve adalet" dersini, bu eğitim yılında seçen öğrenci sayısı 126 bin oldu.

"Hukuk ve adalet" dersi 8. sınıf müfredatında

- "Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız ortak çalışma neticesinde ortaokul 6. ve 7. sınıflarda seçmeli olarak alınabilen hukuk ve adalet dersi, bu yıldan itibaren 8. sınıf müfredatına da girdi"

"Hukuk ve Adalet" dersinin kapsamı genişletildi

Öğrencilerde hukuk bilincinin geliştirilmesi, hak, özgürlük ve sorumluluklarının farkında, adil bireyler yetiştirilmesi amacıyla 5 yıl önce ortaöğretim müfredatına alınan "hukuk ve adalet" dersi, yeni öğretim yılında 8. sınıflarda da seçmeli ders olarak okutulacak.
Disiplin cezası hukuka aykırı bulundu

Disiplin cezası hukuka aykırı bulundu

Kamu Denetçiliği Kurumu, mesaiye geç kaldığı gerekçesiyle belediye çalışanına verilen disiplin cezasını hukuka ve hakkaniyete aykırı buldu.
Gasp Var, Hukuksuzluk Var?

Gasp Var, Hukuksuzluk Var?

Dicle Edaş'a isyan bayrağı açan Çiftçiler ve Sulama Birlikleri; 4 bin çiftçinin tarımsal destekleme hesaplarını "bloke" konulmasının, açıkça gasp olduğunu iddia ederek, "hukuksuzluk var" dedi.
Sağlık ve hukuk gözde alanlar!

Sağlık ve hukuk gözde alanlar!

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 28 Mart'ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklanmadan önce üniversite adaylarının meslek eğilimleri belirlendi.
Aşiretler sokağa canı siper ederiz!

Aşiretler sokağa canı siper ederiz!

İkinci darbe kalkışmasının Güneydoğu?dan başlatılacağı iddialarına sert tepki gösteren aşiret liderleri ve kanaat önderleri, 2. darbe girişimine karşı canlarını siper edeceklerini söyledi.
Yersiz kazançlar Doktor Amcaların başlarına bela açmayacak! Ama hastaneler yanacak

Yersiz kazançlar Doktor Amcaların başlarına bela açmayacak! Ama hastaneler yanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu, 24 Aralık 2015 tarihinde 'Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Alım Satın Sözleşmesi?nde yeni bir değişiklik yaptı. Bu düzenlemeyle, özel hastanelerin yersiz kazanç sağlaması durumunda kurumun yanı sıra hastaya tedavi veren hekim de haksız kazançtan müteselsilen sorumlu tutuldu.
KPSS'de ilk gün oturumları bitti!

KPSS'de ilk gün oturumları bitti!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen sınavın sabah oturumu, 81 il merkezinde ve Lefkoşa'da saat 9.30'da başladı. Oturumda adaylara, genel yetenek ve genel kültür testlerinden 60'ar sorunun cevaplandırılması için 120 dakika süre verildi. Sınav, 11.30'da sona erdi. Öğleden sonra yapılan eğitim bilimleri testi oturumu ise saat 14.00'te başladı. Adaylara, 80 soru için 100 dakika süre verildi.
BM'den İsrail'e Uluslararası Hukuka Uyma Çağrısı

BM'den İsrail'e Uluslararası Hukuka Uyma Çağrısı

BM işgal altındaki Filistin topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono, Gazze saldırılarındaki sivil ölümlerine ve vahşetin boyutuna bakıldığında İsrail'in, orantılılık, sivil ayrımı ve önlem konusunda uluslararası insani hukuka bağlılığının şüphe uyandırdığını belirterek bu ülkeye uluslararası hukuka uyması çağrısında bulundu.
Hukuk ve rol modeli

Hukuk ve rol modeli

Mardin'in Midyat ilçesinde, Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile liselerin 11. sınıf öğrencilerine 'Hukuk ve Örnek Rol Model' konferansı düzenlendi.
Arabuluculuk sistemi geliyor

Arabuluculuk sistemi geliyor

Hukuk uyuşmazlıklarının ''arabuluculuk'' yoluyla çözümünü öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı
Mezunlar cübbe giydi

Mezunlar cübbe giydi

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2011-2012 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Hukuk Garabetine Tepkiler Büyüyor

Hukuk Garabetine Tepkiler Büyüyor

Başörtülü kızının hakkını arayan anneye 2 yıl 10 ay hapis cezası verilmesine Diyarbakır'daki Sivil Toplum Kuruluşlarından tepkiler geldi. Ortak görüş, kararın üst mahkemece bozulması yönünde.