Görüş Bildir

HDP'li Abdullah Zeydan hakkında 20 yıla kadar hapis istemi

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın, 'Terör örgütüne yardım ve propaganda suçlarından Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasının Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'nce bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına devam edildi. Duruşmanın sonunda esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Zeydan'ın "PKK sizi tükürüğünde boğar" sözü nedeniyle 'Terör örgütü propagandası yapmak' ve katıldığı eylemler nedeniyle 'Terör örgütüne üye olmak' suçlarından 8.5 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesince, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında 2 ayrı suçtan verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını usulden bozmasının ardından Zeydan'ın yeniden yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, Zeydan ve avukatları hazır bulundu. Mahkeme başkanı Zeydan hakkında hazırlanan iddianameyi okuyarak, isnat edilen suçlamaları anımsattı.

Suçlamaları reddeden Zeydan, dokunulmazlıklarının kaldırıldığı süreçte savunma haklarının kısıtlandığını ileri sürdü.

Hakkında açılan davanın kumpas olduğunu iddia eden Zeydan, davanın konusu olan iddiaların hiçbir ciddiyetinin bulunmadığını ve çelişkilerle dolu olduğunu öne sürdü.

ÖRGÜT ÜYESİNİN CENAZESİNE KATILMAK

Zeydan, terörist cenazesine katılmasına ilişkin suçlamaya ise cenazeye katılmanın suç olmadığını savunarak, tahliye talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında Zeydan'ın  "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isterken, "suçu ve suçluyu övmek" suçundan da beraatini talep etti.

Sanık avukatları ise müvekkilleri olan Zeydan'ın suçsuz olduğunu ifade ederek, tahliyesini istedi.

Tahliye talebini reddeden mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi 14 Temmuz'da, Zeydan'ın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıl, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar vermiş, bu karar Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesince bozulmuştu.
Etiketler: |