Görüş Bildir

Kardeşlik aksiyona dönüşmeli!

Kardeşlik aksiyona dönüşmeli!

GÖNÜL Köprüsü kapsamında Diyarbakır'a çıkarma yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Temurci: Kardeşlik aksiyona dönüşmeden hiçbir değer ifade etmez" dedi.

12 Mayıs günü PKK'lıların bomba yüklü kamyoneti patlaması sonucu yaşamını yitiren 16 kişinin yaşadığı Tanışık, Küçükkadı ve Karabaş köylerinde Gönül Köprüsü Platformu tarafından öğrencilere kırtasiye malzemeleri dağıtıldı. Beraberindeki il yöneticileriyle birlikte dağıtım törenine katılan AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Karabaş Köyü'nde bir öğrencinin adının Recep Tayyip olduğunu öğrenince kendisiyle bir süre özel ilgilendi.

Temurci, bu coğrafyaya barış gelmesi için dua ettiklerini belirterek, "Bugün kim ne söylerse söylesin, Türkiye'de artık söylemin eyleme geçmesi lazım. Kardeşlik önemli. Bizi yaradan kardeş kılmış, kim ayırabilir ki? Bu kardeşlik, söylemden eyleme geçecekse, biz sahada mutlaka hep birlikte olmalıyız. Kimsesizin yanında olmalıyız, haksızlığa uğramış, zulme uğramış herkesin yanında olmalıyız." dedi.

Temurçi, Gönül Köprüsü Platformu'nun bir siyasi proje olmadığına vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Diyarbakır ne kadar İstanbul ise, İstanbul o kadar Diyarbakır'dır' diyerek yola çıktığımız bir projedir. Bu topraklarda herkes kendine yakışanı yapacaktır.  Demokrasi, özgürlük bizim için vazgeçilmezdir" dedi.

AK Parti İstanbul İl Teşkilatı, Dürümlü mezrasında, PKK'lılarca katledilenlerin yakınlarını ziyaret etti, Dürümlü ve diğer köylerde 10 bin 360 çocuğa kırtasiye malzemesi dağıttı.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve beraberinde teşkilat üyeleri, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar ile köylerdeki okullarda ihtiyaç sahibi öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemeleri yardımında bulundu. Öğrencilerle yakından ilgilenen Temurci, onlarla sohbet etti, ders çalıştırdı.

Dürümlü'de 12 Mayıs gecesi teröristlerin 15 ton patlayıcı yüklü kamyonu infilak ettirdiği saldırıda ölen 16 kişinin yakınlarının yaşadığı Tanışık köyüne geçen AK Parti heyetini, katliamda 2 oğlunu ve torununu kaybeden Tanışık Mahallesi Muhtarı Bayram Yaman karşıladı. Yaman, heyet üyelerine katliamla ilgili bilgi verdi.

Temurci, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, terör saldırıları nedeniyle mağdur olanların yanında olduklarını söyledi.

Terörün amacına ulaşamayacağını belirten Temurci, şöyle devam etti: "Bu topraklarda eline silah alan, bizim insanımızı öldüren, Türk'ü Kürt'ü ayırmadan herkese zulmeden bizim düşmanımızdır. Bu ülkede öleceksek birlikte öleceğiz, yaşayacaksak da birlikte yaşayacağız. Eğer bu duyguyla hareket edersek bizi ne terör ne de kardeşliğimize kastedenler bize bu toprakları dar edemez. Mutlaka bu zalimleri, bu topraklardan söküp atacağız."

- KHK ile bazı belediyelere görevlendirme yapılması

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği bazı belediyelere görevlendirme yapılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Temurci, belediyeler vasıtasıyla PKK'ya yardımda bulunanlara tepki gösterdi.

Temurci, şunları ifade etti: "Bu bölgenin insanına hizmet etmeden onların duasına talip olmadın sadece devletin göndermiş olduğu parayı alçaklara göndererek bu ülkeye, millete, topraklara hizmet edilmez. Burada yıllarca aynı şey yapılmış. Demokrasi ve özgürlükler hepimiz için vazgeçilmez, ama vazgeçemediğimiz bir şey var o da vatanımızdır. Bu vatanın bir karış toprağını, bu vatana kastedenlere vermeyeceğiz. Bunu da Türk ve Kürt ayrımı yapmadan hep birlikte yapacağız. 15 Temmuz, bunun en büyük göstergesidir."

Dürümlü'deki terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Temurci, Türkiye'nin farklı illerinden Doğu ve Güneydoğu'daki kentler ile gönül köprüsü kurduklarını bildirdi.

Temurci, "Bu çalışmaların merkezinde ülkenin birliği, beraberliği ve kardeşliği var. Bu bir siyasi proje değil, bir insanlık ve kardeşlik projesidir. Bu topraklarda huzur, barış, birlik ve beraberliğimiz çok daha güçlü olsun diye, dua ediyoruz. Bu bölgenin yeni Turgut Özal'lara, liderlere, bu bölgenin değerleriyle insanların yetişmesi lazım. Eğitime katkımız anlamında bu programı gerçekleştirdik." dedi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Akar ise AK Parti'nin terör mağdurları için bir çok çalışma yaptığına değindi. İstanbul İl teşkilatı tarafından terörden etkilenen ihtiyaç sahiplerine gıda, battaniye ve giyecek yardımında bulunulduğunu aktaran Akar, Kurban bayramında ise İstanbul'dan gönderilen etlerin Diyarbakır'daki 20 bin aileye ulaştırdıklarını belirtti. Heyet, daha sonra Sur ilçesinde kanaat önderleriyle bir araya geldi.  
Etiketler: | | |