Görüş Bildir

2017 Temmuz emekliye zam yapılacak mı?

2017 Temmuz emekliye zam yapılacak mı?

Emekliye zam konusunda gözler Temmuz 2017'ye çevrildi. Peki Temmuz 2017'de emekliye zam yapılacak mı?

Her sene yapılan memura zam, emekliye zam konusu 2017 ikincidönemi için de aranmaya başladı. Emekliye zam 2017 Temmu ayı için belirendi. Enflasyon rakamlarının belirlenmesi akabinde emekliye yapılacak olan zam da belirlendi. Emeklilerin maaşı ne kadar olacak ve kaç TL zam gelecek? Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde kesinlikle ki en çok konuşulacak olan konunun emekliye zam konusu olurken, emekliye zam yapılıp yapılmayacağı konusunda gözler bakanlıkta.

1.5 milyon emeklinin Temmuz zammı, gelen enflasyon verileriyle şekillenmeye başladı. İlk 3 aylık enflasyonun yüzde 4.34 çıkmasıyla, zam tahminleri yükseldi. Memur emeklileri, toplu sözleşme kapsamında Temmuz'da, yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa fark alacak. Ocak-Mart enflasyonunun yüzde 4.34 olarak gerçekleşmesiyle, memur emeklilerinin Temmuz'da enflasyon farkı alacağı ortaya çıktı. Şu anda oluşan enflasyon farkı yüzde 1.34... Yani memur emeklilerine yüzde 4 zamma ilaveten yüzde 1.34 enflasyon farkı çıktı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon verilerine göre, fark azalacak ya da artacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ise zam oranı bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyona göre belirlenecek. İlk 6 ayda enflasyon ne kadar çıkarsa, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı da o kadar olacak. Bunun 3 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 4.34 çıktı. Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyon verilerine göre bu oran artacak ya da azalacak...

Ayrıca, Temmuz ayında memur ve emeklilere enflasyon zammı verilecek. Memur emeklileri yüzde 4 artı enflasyon farkı (yüzde 3'ün üzerindeki oran) alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacaklar. 2017 yılında kamu çalışanı reformunun da tamamlanarak kamudaki kadro karmaşasının bitirilmesi bekleniyor. Kamuda 4/A, 4/B, 4/C ve 4/D statülerinde çalışanların kamu çalışanı adı altında toplanacağı açıklanmıştı. Kıdem tazminatı çalışmasının da kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor.  
Etiketler: | |