Görüş Bildir

Mersin'de eş zamanlı iki büyük orman yangınında son durum

Mersin'de eş zamanlı iki büyük orman yangınında son durum

Mersin Erdemli ve Anamur'da son dakika orman yangını... Müdahaleler hala sürüyor

Mersin Erdemli'de son dakia, kontrol altına alınamayan orman yangını. Yaşanan orman yangını felaketi henüz söndürülememişken, Mersin Anamur'da da eş zamanlı olarak yangın başladığı beirtildi. İtfaiye ekiplerinin güçlükle kontrol altına almaya çalıştığı yangında ararözler sayesinde yangının hafifletildiği açıklandı.

 Alınan bilgiye göre, Erdemli ilçesi Çiliş Mahallesi Sarılar mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangına hava kararana kadar helikopter desteğiyle müdahale edildi. Güneşin batmasının ardından helikopterler uçuş yapamazken, arazöz ve iş makinalarıyla müdahale sürdürüldü.

Rüzgarın etkisiyle yayılan yangını kontrol altına alma çalışanları çevre ilçeler ve Adana'dan da gelen ekiplerin desteğiyle sürerken, yangının Erdemli Atış Poligonu'na yaklaşmaması için tedbir alındı.

Bu arada Anamur ilçesinde de ormanlık alanda yangın çıktı.

İki mahalle arasındaki alanda çıkan yangına arazözlerle müdahale edilmeye başlandı.

"RÜZGAR EKİPLERİN MÜDAHALESİNİ GÜÇLEŞTİRİYOR"

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, yaptığı açıklamada, Erdemli ilçesinde öğleden sonra çıkan yangına ekiplerin yoğun müdahalesinin sürdüğünü belirterek, çok sayıda arazöz ve iş makinesiyle alevlerin yayılmasının engellenmeye çalışıldığını söyledi.

Anamur ilçesinde de akşam saatlerinde yangın çıktığını ifade eden Çakacak, iki mahalle arasındaki bu yangının bazı seraları tehdit ettiğini bildirdi.

Her iki ilçede rüzgarın etkili olduğunu vurgulayan Çakacak, "Rüzgar ekiplerin müdahalesini güçleştiriyor. Çevre ilçe ve illerden gelen ekiplerin de desteğiyle yangınların etrafının çeviriyoruz. Tüm ilgili görevlilerimiz olay yerinde çalışmaları yürütüyor. Yangınlar şu an için yerleşim yerlerini tehdit etmiyor. Çalışmalarımız sürüyor." dedi.

"ATIŞ POLİGONUNA 3 KİLOMETRE MESAFEYE KADAR GELDİ"
Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Erdemli ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili, "Saatte hızı 50 kilometreye ulaşan yoğun rüzgar ve arazinin de sarp olması nedeniyle güçlük çekiyoruz ancak gece de olsa çalışmalarımız sürüyor." dedi.

Yılmaz, Erdemli ilçesi Sarılar mevkisindeki yangına müdahale çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, öğleden sonra çıkan yangına 3 söndürme uçağı, 6 helikopter, 28 arazöz, 12 su tankı, 2 iş makinası, 15 teknik eleman, 100’ün üzerinde yangın söndürme personeliyle müdahale edildiğini belirterek, takviye olarak Antalya ve Adana’dan da ekiplerin çalışmaya katıldığını bildirdi.

Hava karanana kadar helikopter ve uçakların yoğun şekilde kullanıldığını ifade eden Yılmaz, şu an karadan müdahaleye devam ettiklerini kaydetti.

Yangını üç noktadan çevrelediklerini dile getiren Yılmaz, "Saatte hızı 50 kilometreye ulaşan yoğun rüzgar ve arazinin de sarp olması nedeniyle güçlük çekiyoruz ancak gece de olsa çalışmalarımız sürüyor." dedi.

Erdemli Kaymakamı Osman Taştan da yangın söndürme konusunda ekip ve teknik imkan konusunda yeterli olduklarını, itfaiye ekiplerinin de çalışmaya destek verdiğini bildirerek, "Yangın, Erdemli Atış Poligonu'na yaklaşık 3 kilometre mesafeye kadar geldi ancak alınan tedbirler sonucu şu an burası için bir tehlike bulunmuyor." diye konuştu.

Bu arada, Anamur ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına da müdahalenin sürdüğü öğrenildi. AA