Görüş Bildir

İki tuzak 10 şehit

İki tuzak 10 şehit

PKK Şırnak ve Mardin'de askeri kontrol noktalarını hedef aldı. İki saldırıda; 10 asker şehit oldu. 7 güvenlik görevlisi de yaralandı.

MARDİN'in Kızıltepe ile Derik ilçeleri arasında asker ve korucuları taşıyan sivil plakalı minibüsün geçişi sırasında, PKK'lı teröristler daha önce yola yerleştirdikleri patlayıcıyı dün sabah infilak ettirmesi sonucu 4 asker şehit oldu, 4'ü köy korucusu 6 güvenlik görevlisi yaralandı. Yaralılar, Derik ile Kızıltepe'deki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Kızıltepe-Derik karayolunun Derik ilçesi yakınlarındaki Tepedağı Köyü mevkiinde, içerisinde görevden dönen ve ilçe jandarma komutanlığına gittikleri belirtilen asker ve geçici köy korucularını taşıyan sivil plakalı bir minibüsün geçişi sırasında, PKK'lılar tarafından daha önce yola döşenen patlayıcı, dün saat 09.20 sıralarında uzaktan kumanda ile infilak ettirildi.

BOMBALI TUZAK KURULDU

Saldırıda minibüs yoldan çıkıp şarampole yuvarlanırken, yaralanan 4 korucu ve 6 asker Derik ve Kızıltepe Devlet hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 4 asker kurtarılamayarak şehit oldu, 4 korucu ve 2 askerin tedavisi ise sürüyor.

4 ASKER ŞEHİT 6 YARALI

Olay yerinde patlamanın etkisi ile geniş bir çukur açılırken, Kızıltepe-Derik karayolu uzun süre trafiğe kapatıldı. Patlama bölgesinde sevk edilen çok sayıda asker, bölgede geniş bir güvenlik kordonu oluştururken, olay yerine kimse yaklaştırılmadı. Güvenlik güçleri kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı operısyon başlattı.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ

Şehit olan askerlerin kimlikleri ve memleketleri şöyle;

Astsubay Çavuş Ömer Faruk Darbaş (Çorum), uzman çavuşlar Sedat Yıldız (Osmaniye), Enes Kaya (Konya) ve Mustafa Alpaslan (Adana).. Şehitlerin cenazeleri, Mardin'de bugün Selen kışlasında düzenlenecek uğurlama töreninden sonra memleketlerine gönderilecek.

ASKERİ TİME SALDIRI

Mardin'deki acı haberin ardından öğleden sonra ikinci acı haber Şırnak'tan geldi. Şırnak- Uludere karayolu üzerinde bulunan cezaevi yakınlarında yol güvenliğini sağlayan askeri time,  saat 14.30 sıralarında bir grup PKK'lı terörist tarafından önce roketatar, sonra otomatik silahlarla saldırı düzenlendi. Askerlerin karşılık vermesi ile çatışma çıktı.

6 ASKER ŞEHİT EDİLDİ

Çatışma bölgesine çok sayıda ambulans gönderilirken, ilk belirlemelere göre 6 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı. Çatışmada 1 PKK'lı terörist de öldürüldü. Çatışmanın halen sürdüğü belirtilirken, yaralanan asker Şırnak Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Bölgede çatışma ile birlikte başlayan operasyonun ise hava destekli genişletilerek sürdüğü bildirildi.
Etiketler: | | |