Görüş Bildir

Yeni Hasankeyf!

Ilısu Baraj suları altında kalacak Hasankeyf'in taşınacağı, yeni yerleşim yerinde hak sahibi olmak için 2 bin 120 kişi başvuruda bulundu.

Ilısu Baraj göleti altında kalacak olan antik kent Hasankeyf'in taşınacağı yeni yerleşim biriminde yapılacak konutların hak sahipliği için 2 bin 120 kişi başvurdu.

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, yaptığı açıklamada, 19 Ağustos'ta sona eren hak sahipliği için 2 bin 120 kişinin başvuru yaptığını belirterek, oluşturulan komisyonun başvuruları değerlendireceğini söyledi.

"EVLER MÜSTAKİL OLACAK"

Yeni Hasankeyf yerleşim birimi için yapılan başvuruların müstakil ev başvurusu olduğunu ifade eden Baygüven, çalışmada iş yeri hak sahipliğinin de belirleneceğini kaydetti.

Hak sahiplerinin tespitinin ardından ihaleye çıkılacağını vurgulayan Baygüven, şöyle konuştu:

"Ardından ev ve iş yerlerinin yapımına başlanacak. Şu anda çok sayıda iş yerlerinin yapımı tamamlandı. Alınan talebe göre bir kısmının da yapımı devam ediyor. 18 ay içerisinde vatandaş yeni Hasankeyf'e taşınacak. Burası modern bir şehir olacak."

"HASANKEYF İÇİN HAYIRLI OLDU"

Hasankeyf sakinlerinden Ahmet Akdeniz ise evlerin fiyatı konusunda mutabakat sağlandığını belirterek, "Keşke 2008'de başvursaydık. Gönül isterdi ki Hasankeyf halkına bedava olsun. Ama bu şartlarda en uygun anlaşma yapıldı. Hasankeyf için hayırlı oldu." dedi.
Etiketler: | |