Görüş Bildir

Kendi enerjisini üretecek!

Kendi enerjisini üretecek!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan Diyarbakır?ın güneş enerjisi açısından oldukça zengin bir bölge olması sebebiyle kurulan tesis, Güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviriyor.

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Bilal Gümüş’ün Karacadağ Kalkınma Ajansına sunduğu “Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi için Fotovoltaik Güneş Panellerinden Elektrik Enerjisi Üreten 250 kWp’lik Üretim, Tanıtım, Analiz Tesisi” adlı proje kabul edildi.

Kabul edilen projenin kurum tarafından karşılanacak bütçesi için de Mühendislik Fakültemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Akın’ın yürütücü ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin araştırmacı olarak yer aldıkları proje, Rektörümüz Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın her aşamasında teşvik ve desteği ile DÜBAP tarafından kabul edildi.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK

Tamamlanan proje ile bir yandan bu projelerin tasarımında, yapımında ve işletmesinde rol alacak mühendislerin eğitiminde, örnek bir uygulama üzerinde çalışabilmeleri sağlanırken, diğer yandan da konu ile ilgili bilim insanlarının araştırma olanaklarının geliştirilmesi de mümkün olabilecek.

Projenin amacının yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkat çekmek,  enerji kaynakları ile elektrik enerjisi üretimini, özellikle üniversite öğrencilerine göstermek ve bölgemizde önemli potansiyele sahip güneş enerjisi konusunda mühendis ve teknik eleman yetiştirilmesini ve dolayısıyla bu enerjinin kullanımını yaygınlaştırmak olduğunu vurgulayan proje sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Bilal Gümüş, proje kapsamında 250 kW gücünde bir güneş enerjisi santrali, bu santralin ürettiği elektrik enerjisini elektrik dağıtım şebekesine bağlayabilmek için bir transformatör merkezi ve eğitim çalışmalarında kullanmak üzere bir yapının proje kapsamında tesis edildiğini söyledi.

ENERJİ SANTRALİ KAPASİTESİ

“Güneş Enerjisi santralinde 1000 adet 250 Wp gücünde fotovoltaik panel bulunmaktadır. Bu paneller güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmektedir. Üretilen elektrik enerjisinin şebeke ile uyumlu hale getirilmesi için çeviriciler kullanılmaktadır. Çeviriciler yardımıyla üniversitemiz kampüsünde bulunan elektrik dağıtım sistemine aktarılan elektrik enerjisi, kampüs içerisinde kullanılmaktadır. Güneş enerjisi santrali projesi 977.000 TL’ye mal oldu” diyen Gümüş, yapılan hesaplamalar ile yılda 400-450 mWh elektrik enerjisi üretmesi beklenen güneş enerjisi santrali ile yıllık 150.000 TL’ye yakın bir kazanç elde edilmesinin planlandığını belirtti. Gümüş, bir yandan Üniversitemizde kullanılan elektrik enerjisinin bir kısmı üretilirken, bir yandan da üretim verilerinin analiz edilmesinin de mümkün olacağını sözlerine ekledi.