Görüş Bildir

Dedesi'ne de TOMA çarpmıştı!

Bağlar'da zırhlı aracın çarptığı 6 yaşındaki Efe Tektekin'in dedesi de bir yıl önce aynı noktada TOMA çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Küçük Efe yaşam mücadelesi veriyor.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi, 5 Nisan Mahallesi Emek Caddesi üzerinde seyir halinde olan polise ait zırhlı araç, 6 yaşındaki Efe Tektekin adlı çocuğa çarptı. Zırhlı araç altından çıkarılan Efe Tektekin'e kaldırıldığı özel bir hastanesi'nde beyin kanaması teşhisi konuldu. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yoğun bakımda olan Tektekin'in hayati tehlikesi sürüyor.

DEDESİ İLE AYNI KADERİ YAŞADI

Tektekin ailesinin yaşadığı bu olay ilk değil. Zırhlı aracın yaraladığı 6 yaşındaki Efe Tektekin'in dedesi Mehmet Tektekin'in 6 Haziran 2018 tarihinde aynı bölgede TOMA'nın çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Bir yıl arayla torunda tıpkı dedesi gibi polisin kullandığı aracın mağduru oldu. TOMA'yla ezerek ölümüne neden olduğu yaşlı adamın kırmızı ışıkta, aracın kör noktasından geçtiğini iddia edilmişti.

EKMEK ALMAK İÇİN EVDEN ÇIKMIŞTI

Bir yıl önce babasını TOMA'nın çarpması sonucu kaybeden Ahmet Tektekin, yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren oğlu Efe'nin başucunda bekliyor. Baba Ahmet Tektekin,  olay anını anlattı.

Oğlu Efe'nin öğle saat 13.38'de evden çıktığını anlatan Tektekin, "Oğlum fırına ekmek almak için evden çıkıyor. Fırına doğru giderken o sırada yoldan geçen araç oğluma çarpıyor. Üzerinden geçiyor. Etrafta bulunan vatandaşlar oğlumu zırhlı aracın altından çıkarıyorlar" dedi.

'POLİS HAVAYA ATEŞ AÇIYOR'

Zırhlı araç çarpmasının ardından çevredeki vatandaşların toplandığını, o sırada gerginlik yaşandığını anlatan Tektekin, "Polis o sırada tabanca ile havaya ateş açıyor. Çevrede bulunanlar oğlumu ticari bir araçla önce özel bir hastaneye kaldırıyorlar. O sırada olay yeri incelemesi yapılıyor. Beni ifadeye çağırdılar gitmedim. Şoktayım hâlâ.. Şu anda önceliğim oğlumun sağlığına kavuşması. İki tanığın ifadesinin alındığını duydum" diye anlattı.

İKİ KEZ AYNI MAĞDURİYET

Devlet tarafından iki kez mağdur edildiklerini ifade eden Tektekin, şunları söyledi: "Babamın ölümüne sebep olan TOMA sürücüsü polis memuru 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda tutuksuz. Biz karara itiraz ettik. İtirazın sonucunu bekliyorken böyle bir olay yaşadık. Çocuğum şu anda yoğun bakımda. Durumu kritik."

BARODAN AÇIKLAMA

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi olayın öğrenilmesinin ardından araştırma başlattıklarını ve çocuğun sağlık durumunun olumsuz seyrettiğnin öğrendiklerini duyurdu. Baro Çocuk Hakları Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, son 10 yılda 16 çocuğun zrhlı araçların çarpması nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edilerek şu bilgiler verildi:

"Olayın merkezimiz tarafından öğrenilmesi üzerine tarafımızca araştırmaya başlanılmış, E.T ve ailesi hastanede ziyaret edilerek olay hakkında bilgi alınmıştır. Alınan bilgiye göre E.T'nin beyin kanaması sonucu yoğun bakıma alındığı ve vücudunda çok sayıda kırık olduğu ve beyninin ciddi hasar gördüğü öğrenilmiştir. Ayrıca ET 'nin dedesi Mehmet Tektekin 6 Haziran 2018'de Bağlar ilçesinde TOMA'nın çarpması sonucu yaşamını kaybetmiştir. Son 10 yılda asker ve polis araçlarının ölümüne sebebiyet verdiği çocuk sayısı ise 16'dır. Konuya ilişikin yürütülen soruşturmada şüpheli veya şüphelilerin açığa alınıp etkin bir soruşturma yürütülmesi ve cezasızlıkla sonuçlanmaması için merkez olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız." 
Etiketler: | | |