Görüş Bildir

Kulp'ta PKK'ya Büyük Darbe!

Kulp kırsalında PKK'ya büyük darbe vuruldu. 1'i sağ, 1'i yaralı 16 örgüt üyesi etkisiz hale getirilirken, aralarında "arananlar listesinde" yer alan iki örgüt üyesi olduğu da açıklandı. Kulp İlçesi'nin kuzeyinde 16 Kasım'da başlatılan, 'Bayrak-68 Şehit Jandarma Er Fatih Yeniay Operasyonu'na ilişkin Diyarbakır Valiliğinden açıklama geldi. Açıklamada, Alaca Köyü Şenyayla Mezrası mülki sınırları içerisindeki Varikamera Tepe ile Yaylak Köyü Gühermi Mevkii'nde 2 ayrı grup teröristlerle sağlanan temas ve Haznaki Tepe güneyinde tespit edilen bir adet sığınak içerisinde bulunan örgüt üyeleriyle çatışma çıktığı belirtildi.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 3 gün önce PKK'ya yönelik başlatılan operasyonda, aralarında terör örgütünün sözde üst düzey sorumlarının da bulunduğu 16 örgüt üyesi etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Kulp'un kuzeyinde 16 Kasım Perşembe günü saat 13.00'ten itibaren başlatılan "Bayrak-68 Şehit Jandarma Er Fatih Yeniay Operasyonu" kapsamında, Alaca köyü Şenyayla mezrası mülki sınırlarındaki Varikamera Tepe ile Yaylak köyü Gühermi mevkisinde 2 ayrı terörist grupla sıcak temas sağlandığı belirtildi.

KULP'TA ÇATIŞMA

Haznaki Tepe'nin güneyindeki temasın ardından gerçekleştirilen aramada örgüt üyelerince kullanılan bir sığınak tespit edildiği bildirilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Sığınakta, sözde 'Orta saha sorumlusu Ararat telsiz' çağrı adlı Doğan Dideri, sözde 'Orta saha muhaberecisi Agiri telsiz' çağrı adlı Reber, sözde Şenyayla alan sorumlusu ve İçişleri Bakanlığının 'arananlar listesi"nde gri kategoride yer alan Serdar Amed, sözde 'Şenyayla YJA-Star sorumlusu Haziran telsiz' çağrı adlı Beritan Torhildan, sözde Şenyayla alanında sorumlu düzeyde faaliyet yürüten ve Bakanlık listesinde gri kategoride bulunan 'Aldar telsiz' çağrı adlı Rüstem Cilo'nun da aralarında bulunduğu biri sağ, biri yaralı, 16 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir."

ELE GEÇİRİLENLER

Açıklamada, sığınakta, 2 M-16 piyade tüfeği, buna ait bin 334 fişek ve 4 şarjör, 2 makineli tüfek ve 3 bin 326 mühimmatı, keskin nişancı tüfeği, 15 kalaşnikof, 18 el bombası, AK-47 kalaşnikof piyade tüfeğine ait 39 şarjör ve 4 bin 884 fişek, 11 anti-personel roketatar mühimmatı, 3 termobarik roketatar mühimmatı, 15 roket sevk fişeği, araç ve el telsizleri, 10 kilogram TNT, 100 gram plastik patlayıcı ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildiği kaydedildi.

Cumhuriyet savcısının talimatına istinaden silah, mühimmat, muhabere malzemesi ile delil niteliğine haiz malzemelerin muhafaza altına alındığı, el bombaları, patlayıcı madde ve diğerler malzemelerin yerinde imha edildiği belirtilen açıklamada, "Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir." ifadesi kullanıldı.

YASAK KALDIRILDI

Öte yandan, Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Silvan ilçesine bağlı 12 köy ve bağlı mezralarında ikinci duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Açıklamada, Silvan ilçesi mülki sınırları içerisinde PKK’ye yönelik operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ola ilçeye bağlı Kazandağı, Demirkuyu, Özlüce, Esenyol, Darıseven, Usluca, Boğazönü, Toklar, Kalemli, Taraklı, Çatak, Çigdemli köyleri ile mezralarında 17 Kasım saat 21.00’de itibaren kaldırıldığı belirtildi. 
Etiketler: | | |