Görüş Bildir

MİT'e ait "TIR"ları aratan Savcılar için karar bekleniyor!

MİT'e ait

Adana ve Hatay'da MİT'e ait ?Mühimmat ve silah? taşıdıkları iddiasıyla durdurulan TIR'ları aratmaları ile alakalı soruşturma kapsamında tutuklanan 4 savcı ve 1 albayın Yargıtay'da yargılanıp yargılanmamaları konusunda, yerel mahkemenin kararı henüz bekleniyor.

CASUSLUK SUÇLAMASI!

'Mühimmat ve silah' taşıdıkları iddiasıyla durdurulan TIR'larla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Özel Yetkili Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, Özel Yetkili Savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile Adana eski İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay, HSYK tarafından kovuşturma izini verilmesinin ardından çıkarıldıkları Tarsus 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'casusluk' suçlaması ile tutuklanmıştı.

324 SAYFADAN OLUŞAN İDDİANAME!

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklar hakkında TIR'ların durdurulmasıyla ilgili soruşturma sonunda savcılar ve Albay Çokay hakkında 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemek' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. 324 sayfadan oluşan iddianameyi Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti. İddianamenin incelenmesine başlandığı, yerel mahkemenin 'son soruşturma' için karar vereceği, yargılama kararı vermesi halinde sanıkların Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yargılanacakları öğrenildi.

Kaynak: DHA