Görüş Bildir

PKK'ya karşı birleştileeer?

PKK'ya karşı birleştileeer?

Organizasyonu gerçekleştiren Ertuşi Aşireti'nin lideri İskender Ertuş, örgütün eylemlerini lanetlediklerini ve her zaman devletin yanında olacaklarını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu'daki 16 ilden 181 aşiretin temsilcileri ve mensupları bir otelde PKK terörüne karşı birlik için bir araya geldi. Van'daki Ertuşi Aşireti lideri İskender Ertuş'un daveti üzerine bir araya gelen aşiret temsilci ve mensupları devlete sadakat ve bağlılıktan ödün vermeyeceklerini söyledi. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

'DEVLETİMİZE BAĞLILIĞIMIZ İLELEBET SÜRECEKTİR'

Verilen yemeğin ardından kürsüye çıkan Ertuşi Aşireti lideri İskender Ertuş, toplanmalarının amacının fitneyi önlemek olduğunu ifade etti. Tarih boyunca hiçbir terör örgütüne boyun eğmediklerini belirten Ertuş, şöyle konuştu: "Biz devletimizin her karış toprağı ve her ferdiyle bir bütünüz ve bu bütünlüğümüz Allah'ın izniyle ilelebet sürecektir. Bizim için devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü tartışma konusu yapılamayacak vazgeçilmez bir durumdur. Bizi ayırmayı amaçlayan her teşebbüs karşısında irademizi ortaya koyacak ve mücadele edeceğiz."

En sağlam köklerini Selahaddin Eyyubi'den alan ve Osmanlıdan süre gelen örf, adet ve gelenekleriyle yaşayan aşiretlerin, hiç kimseye boyun eğmeyen ve aynı zamanda kimsenin hukukunu çiğnemeyen yapılar olduğu vurgulanan bildiride, "Nasıl ki Osmanlının kuruluşundan bu yana atalarımızın devletine karşı olan bağlılıkları ve sadakatleri tartışma konusu olmamış ise bizim de devletimize karşı bağlılıkta en ufak bir gevşeme ve sadakatte ihanet tartışma konusu olamaz. Biz devletimizin her karış toprağıyla ve milletimizin her ferdiyle bir bütünüz ve bu bütünlüğümüz Allah'ın izniyle ilelebet sürecektir." denildi.

'PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EYLEMLERİNİ LANETLİYORUZ'

"İkinci darbe olacak" diye milletin içine korku salarak her şeyi karmaşık hale getirmeye çalışan İngilizlerin ve bu ihanet odaklarının, aşiretleri bu işe alet etmesinin ne kadar çaresizlik içinde bulunduklarının en bariz göstergesi olduğu kaydedilen bildiride, devlete, millete olan sadakat ve bağlılıklarının hiçbir zaman bozulmayacağı ve bozulmasının da söz konusu olamayacağı belirtildi.

Bildiride, ülkede ve özellikle bölgede son bir yıldan bu yana devam eden şiddet sarmalından tedirginlik duyulduğu ifade edilerek, şöyle denildi:

"Ülkemiz ve milletimiz yararına ne yapabiliriz noktasında bir toplantı gerçekleştirmeyi amaçladık. Amacımız taraflara sükunet ve bu şiddet sarmalından uzaklaşarak ülkemizde barış ortamının sağlanmasıdır. Özellikle son bir haftadır bölgedeki aşiret reisleri ve kanaat önderlerinin sözde İngiliz hükümetinden para aldıkları, bölücü FETÖ terör örgütünü destekleyecekleri söylentileri bizleri çok derinden yaralamıştır. Bölgenin kanaat önderleri ve aşiret liderleri olarak ülkemizde sükunetten, barıştan, kardeşlikten yanayız, bu doğrultuda üzerimize düşen katkıyı sunmaya hazırız. Her türlü terör, darbe ve şiddete karşı olduğumuzu buradan beyan etmek istiyoruz. Cumhuriyet öncesinden günümüze kadar birlikte kardeşçe yaşamış, Çanakkale'de omuz omuza savaşan halklar olarak, ülkemize acilen barışın tesisinden yanayız."

ÖRGÜTÜN ELİNDEKİ SİLAH BAŞKA GÜÇLERİN HİZMETİNDE

"Ülkemizin varlığına ve milletimizin iradesine kasteden, içerideki ve dışarıdaki terör örgütlerine karşı duruşumuzu ve mücadele azmimizi ifade etmek için toplandık." vurgusu yapılan bildiride, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Bizim için devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, tartışma konusu yapılmayacak bir durumdur. Bizi parçalamayı, birbirimizden ayırmayı amaçlayan her türlü teşebbüs karşısında irademizi ortaya koyacağız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. PKK terör örgütünün eylemlerini lanetliyoruz. Terörün karşısında, meşru siyasetin yanında saf tutmakta kararlı olduğumuzu beyan ediyoruz. Silahlı bir terör örgütünün, bölge insanının geleceğini tahakküm altına almasına rıza göstermeyeceğiz. Yaşadığımız süreçte terörün milletimize, en çok da bölge insanına zarar verdiğini gördük. PKK'nın silaha müracaatının makul bir izahı olmadığı gibi, bölge halkının da böyle bir beklenti ve isteği de yoktur. Çatışma ortamından elde edeceğimiz bir kazanç yoktur. Devletimizden beklentimiz ve isteğimiz, ülkemizdeki terör tehdidinin ortadan kaldırılmasıdır. Biz terörle mücadelede devletimizin yanında yer alacağız. Terör örgütü, Türkiye üzerinde emelleri bulunan dış güçlerin maşası durumundadır. Örgütün elindeki silah, başka güçlerin hizmetindedir. Türkiye'nin mevcut siyasi şartlarında bölge halkına ve ülkemize terör yoluyla zarar vermenin başka hiçbir gerekçesi olamaz."

Bildiride, ülkenin büyümesini, güçlenmesini hazmedemeyen güçlerin, birlik ve beraberliğe zarar vermeyi hedeflediğine dikkat çekilerek, geçmişte olduğu gibi bugün de iç ve dış güçlerin hesaplarının boşa çıkacağı aktarıldı.

ÜLKEMİZDE BARIŞ SAĞLANSIN

16 ilden Kürt, Türk ve Arap 181 aşiret temsilci tarafından hazırlanan bildiride, şu görüşlere yer verildi:

"Üzerimizde hesap yapacak tek güç Türkiye Cumhuriyeti devleti ve millettir. 7 Haziran 2015 seçimlerinde 'Kürt siyasetçisiyim' diyen misyona, bize 'bu memlekette kanı, gözyaşını durduracağız. Bizleri destekleyin' tekliflerine karşılık bu milletin birçok yerinden 6 milyon oyla destek sunuldu. Bu desteği bu halkın halis duygularını maksadı dışında kullanmaya başladılar. Hendek siyasetini destekleyerek bizleri hayal kırıklığına uğratıp akabinde parti eş başkanlarından Figen Yüksekdağ, 'biz sırtımızı dağa dayadık' gibi söylemler kullanıp, ülkemizi başka ülkelere şikayet ettiler. Siyasetleri bu olduğu sürece desteklerimizi alamayacaklarını ve bizi temsil etmediklerini bildirmek isteriz."

  Karahan aşireti üyesi ve AK Parti Genel Başkan Danışmanı Zeynep Karahan Uslu da yaptığı konuşmada, bölgede emelleri olanların amaçlarını aşiretler üzerinden gerçekleştirmek istediğini söyledi.

AŞİRETLER ÜZERİNDEN KURULAN PLANLAR

"15 Temmuz Türkiye'yi bölme girişimiydi. Bu ülkenin her bölgesinden gösterilen şanlı direnişle bugün millet zaferi kazanıldı. Türkiye'nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da millet geleceğine sahip çıktı." diyen Uslu, şunları söyledi:

"Siyasi iktidarlar öyle bir zamanlardaki gibi her canları istendiğinde değiştirilemez. Bunu 15 Temmuz'da dosta da düşmana da gösterdik. Bu nedenle bölgemiz üzerinde emelleri olanlar, amaçlarını aşiretler üzerinden gerçekleştirmek istiyorlar. Kürt aşiret liderlerinin para aldığını ve borçların ödendiğini ve yine Türkiye'ye karşı yeni ayaklanma içerisinde olduğumuzu söylediler. Birileri de hoplaya zıplaya bu iddialara kulak verdi. Çok mutlu oldular, ağızları kulaklarına vardı ama bizler söylenenlerin farkındayız. Bu asılsız iddialarla bayrağımızı kirletmeye kimsenin gücü yetmedi ve yetmeyecek. Aşiret mensupları olarak Türkler ve Kürtlerin birbirlerine olan güvenlerine saldıran, bizleri bilinçli olarak küçültmek isteyen ve itibarsızlaştırmak isteyen, aramıza düşmanlık tohumları ekmek isteyenlere iddialarını misliyle iade ediyoruz. İftiralara karşı bizler de kardeşlik bayrağımızı çektik. Biz de ne satılık bakan, ne de satılık aşiret var. Bizler aşiret sahibi Kürt, Türk, Zaza, Arap tarih boyu birlikte yaşayanlar olarak bölünmeyeceğiz ve hep birbirimize sarılacağız."

AŞİRETLERİMİZ GEREKEN CEVABI VERDİ

Milli aşireti üyesi Zahir Soğanda da önemli gelişmelerin yaşandığı bölgede, yabancı güçlerin ve kapitalist sistemin getirdiği terör örgütleriyle menfur saldırıların gerçekleştirildiğini ifade etti.

EZANLAR SUSMAYACAK, SINIRLAR DELİNMEYECEK

Toplantı öncesi açıklama yapan Ağrılı kanaat önderlerinden Savcı Sayan, toplantının Sivas ve Erzurum kongreleri kadar önemli olduğunu savundu. "Memleketin, ülkenin birliği, beraberliği, vatanın, toprağın bütünlüğü, bayrağın tekliği açısından çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyoruz." diyen Sayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında toplanan liderlerin, parti, ırk, renk farkı gözetmeksizin ülkeye sahip çıktıklarını ortaya koymaları açısından önemli bir organizasyon gerçekleştirildiğini anlattı.

KARDEŞCE YAŞAMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ

Hakkari'den Sılehi aşireti lideri ve Durankaya Belediye Başkanı Fatih Keskin de toplantının ardından ülkeye birlik mesajı vereceklerini vurguladı. Türkiye'nin bir mozaik olduğunu ve burada herkesin kardeşçe yaşadığını belirten Keskin, şöyle devam etti: "Barış, huzur kardeşlik için buradayız. Hepimizin bu taşın altına elimizi koymamız lazım. Bölgede sürekli terörle, hendek ve barikatlarla anılmamız bizi rahatsız ediyor. Hakkari bölgesi evliyaların kentidir. Burada toplanmamızın tek amacı, burada birlikteyiz, devletimizleyiz, hükümetimizleyiz. Burada kardeşçe beraber yaşamak için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız. Birlik mesajı vereceğiz Türkiye'ye. Türkiye bir mozaiktir ve hepimiz burada kardeşçe yaşamak zorundayız. Öyle bir duruma geldik ki Avrupa ülkeleri, herkes üzerimizden bir plan kuruyor. Bu oyunlara gelecek değiliz. Osmanlı İmparatorluğu'nda 22 etnik halk yaşadı bir sıkıntı yaşanmadı, şimdi neden sorun yaşansın? Bizim Kürt sorunumuz yok, beraber kardeşçe yaşama sorunumuz var ve yaşayacağız. Bunu kimse engelleyemeyecek."

15 TEMMUZ'DA HALKIN TOKADIĞINI YEDİLER

Gravi aşireti temsilcisi Faruk Özbek ise Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yaşanan terör saldırısı nedeniyle üzüntü duyduklarını dile getirdi. Aşiret temsilcilerinin bir araya gelmesini desteklediklerini ifade eden Özbek, şunları söyledi: "Bu olayların sona ermesi için biz ileri gelenler, liderler, elimizden ne geliyorsa, devletimizin yanında bu işleri çözmeye çaba göstereceğiz. Mutlaka bu sorunun bir çözümü vardır. Biz de bunun için gerekli kararlılığımızı göstereceğiz. Emekli yarbayımızın ortaya attığı bir iddia var. Ancak buna katılmıyoruz. Aşiret reisliği kolay bir görev değildir. Şeref ve haysiyetini kimse parayla satmaz, kesinlikle böyle bir şey yoktur. Her zaman devletimizin yanındayız. Tek vatanımız var. Çevremizdeki Irak, Suriye'yi görüyoruz. 15 Temmuz'da gördük. Devletimizi parçalamak istediler ama milletimizden gerekli tokadı yerdiler. Başka vatanımız yok. Tabii ki her zaman devletimizin yanındayız. Vatanımıza ve bayrağımıza saygılıyız ve bunu korumak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz."

TERÖR ÖRGÜTÜ BİZİ ASLA TEMSİL EDEMEZ

Şırnak Batuyan aşireti ileri geleni Mehmet Güngör de her zaman PKK'ya karşı olduklarını bildirdi. "Maalesef, ne zaman Türkiye'de bir adım atılırsa, teröre karşı ortak tavır ortaya konulursa, terör örgütü çirkin yüzünü ortaya koymuştur. Bu acı haberle üzüldük." ifadesini kullanan Güngör, şunları dile getirdi: "Bunlar asla Kürtlerin temsilcisi değildir. Asıl Kürtler bizleriz. Buradayız. PKK ve diğer terör örgütleri asla bizleri temsil edemez. Son zamanlarda üzerimize atılan iftiralar tamamen psikolojik taktiktir, bunu her yerde lanetliyoruz. Hiçbir zaman bölge insanı İngilizlerin yanında yer almamıştır. İngilizler bu bölgeye adım attığında en çok dedelerimiz onlara karşı mücadele etmiştir, biz de bu mücadeleyi sürdüreceğiz."

Alan aşireti lideri Ayhan Kahraman ise aşiret temsilcileriyle PKK terör örgütüne karşı tek yumruk, tek vücut olmak için bir araya geldiklerini vurgulayarak, "30 yıldır PKK, kendini 'Kürtlerin temsilcisi' olarak adlandırıyor. Hiçbir zaman onlar ve siyasi uzantıları Kürtleri temsil edemez. Toplantıda birlik beraberlik mesajı verilecek. 181 aşiret liderinin tek yumruk olacakları açıklanacak." dedi.
Etiketler: | |