Görüş Bildir

Siyasilerimiz ehliyetsizler!

Siyasilerimiz ehliyetsizler!

Yazılı açıklamada, bölgenin bir kısım siyasi ve bürokratik yetkililerinin sorumluluk ahlakının gereğini yerine getirebilecek liyakat ve ehliyetten uzak kimlik ve kişilerden oluştuğu iddia edildi.

Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu, 31 Mart Yerel Seçimleri ve Türkiye'nin siyasi sürecini değerlendirirken, bölgedeki bazı siyasi ve bürokratlara dikkat çekti. Platform, bölgenin bir kısım siyasi ve bürokratik yetkililerinin sorumluluk ahlakının gereğini yerine getirebilecek liyakat ve ehliyetten uzak kimlik ve kişilerden oluştuğunu iddia etti.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Diyarbakır'da bir otelde Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu Başkanı Abdulvazi Yaz ile Sözcü Eyüp Birkan, Platform üyeleriyle gerçekleştirdiği basın toplantısına yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı. Toplantıda hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Güneydoğu Anadolu Ortak Akıl Platformu Sözcüsü Eyüp Birkan şöyle dedi;

LİDERİNİ KENDİ ŞANSI ÇIKARINA KURBAN

“Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu yerli, milli ve manevi vizyon ve istikamet doğrultusunda hareket etmek, vatanına ve devletine bağlı her bireyin ve sorumluluk makamındaki herkesin görevidir. Bu süreçte kimsenin bu davayı ve liderini kendi şahsi çıkarlarına kurban etmeye hakkı yoktur. Sorumluluk makamındakilerin de yerel aktörleri buna göre belirlemeleri elzemdir. Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik ve siyasi sürecin çok dar ve tehlikeli olduğunu görmekteyiz. Belirtmek isteriz ki, her zaman olduğu gibi böylesi bir süreçte desteğimiz milletimizin birliği ve devletimizin bekasından yana olmuştur, olmaya da devam edecektir. Bu anlayışla, maksadımıza ve misyonumuza yönelik çalışmalarımız bugün olduğu gibi yarında büyük bir olgunluk ve yoğunlukla devam edecektir. Bu süreçte bölgedeki çalışmalarımız şahsi ikbal ve menfaat hesabı peşinde olan birçok odak tarafından engellenmek istendi ve halen engellenmeye devam ediyor ise de milletimiz birlik ve beraberliği için bu engelleri aşmaya gayret ettik, etmeye de devam edecektir”

LİYAKAT VE EHLİYETTEN UZAK KİŞİLER

Bölgenin bir kısım siyasi ve bürokratik yetkililerinin sorumluluk ahlakının gereğini yerine getirebilecek liyakat ve ehliyetten uzak kimlik ve kişilerden oluştuğunu belirten Birkan, buna rağmen bölge halkının 31 Mart seçimlerinden, milli birlik ruhuna diğer seçimlerden daha fazla teveccüh göstermiş ve devlet başkanımız desteği arttırmak ispatladığını kaydetti. Birkan, "Cumhurbaşkanımıza iletmek istediğimiz mesajımız şudur; milletimizin birlik ve beraberliği, yerel siyasi aktörlerin heveslerine feda edilmeyecek kadar önemlidir. Bu sebeple bölge ve halkı ile kurulması gereken gönül köprüleri bir an evvel liyakat ve ehliyet sahibi aktörler eliyle kurulmalıdır. Biz inanıyoruz ki yerelde doğru aktörlerin tercih edilmesi genel de güç katacak, iç ve dış şer odaklarına karşı oluşan saf güçlenecek ve emperyalist güçlere gereken cevap güçlü bir şekilde verilebilecektir" diye konuştu.

ORTAK AKIL PLATFORMUNUN HEDEFLERİ

Ortak açıklamadan sonra üyelere hitaben konuşan Başkan Yaz ise 2 yıl önce kurdukları platformun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek, çok büyük hedeflerinin olduğunu söyledi. Yaz, şöyle konuştu: "Hiçbir zaman dünyanın tümü bir gencimizin kanının damlası kadar değerli değildir. Kimden geliyorsa gelsin, kim bu savaşlara, çatışmalara ve bölgemizi kana boğmaya çalışıyorsa onu nefretle kınıyoruz. Bölgemizde huzur, ülkemizde iyi bir gelecek istiyoruz. Çocuklarımızın istikbalini emin bir şekilde geleceğe hazırlamak zorundayız. Çalışmalarımız bazı kişiler ve terör şebekeleri tarafından engellenmektedir. Bugüne kadar birçok engellerle karşı karşıya geldik."

"Vatan hepimize aittir" diyen Yaz, dün Çanakkale'nin üzerindeki çalışmaları bertaraf edenlerin canlarını vererek, kendilerinin rahata kavuşmasını sağladığını, bugün de canlarını vererek, ülkenin rahata kavuşmasını sağlamaya çalışan kahramanların da var olduğunu vurguladı.

CUMHURBAŞKANIMIZLA ARAMIZA SETLER

Ülkede savaşsız, kansız, tahribatsız anlaşamayacakları hiçbir sorunlarının olmadığını dile getiren Yaz, "Cumhurbaşkanımız ile aramıza büyük setler oluşturulmaya çalışıldı. Bir takım insanlar rahat bir şekilde ulaşırken, bizim davamız büyük bir dava olmasına rağmen, savaşa, kana, dünyevi birçok menfaatleri bertaraf edeceği için büyük çemberlerle karşılaştık ve aşamadık. Bizim canımıza dahi mal olsa sivil alandaki halkımıza ulaşacağız." diye konuştu.

Yaz, küresel güçler tarafından oynanan baş döndürücü oyunlarının karşısında halkın birçok durumu görmediğini ve halkın aydınlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.
Etiketler: |